Ευρθρόλευκο και το ντέρμπι πρωταθλήματος!

Μία εβδομάδα μετά την ανατροπή – πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά την ΑΕΚ, με 3-1 σετ αυτή τη φορά, της «έσπασε» το αήττητο και την… προσπέρασε στη βαθμολογία.Οι «ερυθρόλευκες», που ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο πρώτο και το τρίτο σετ, πήραν «καθαρή» νίκη που τις φέρνει στην κορυφή και στο +2 (51 έναντι 49), αν και η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο έχει… δρόμο ακόμα καθώς οι δύο ομάδες έχουν να παίξουν με τα υπολογίσιμα Βριλήσσια, ενώ στις 23 του μήνα θα ξανασυναντηθούν, στην έδρα της ΑΕΚ, στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ πίεσε στο σερβίς και με καλό μπλοκ πήρε προβάδισμα 2-4 πόντων, το οποίο διατηρούσε απέναντι στον -κακό στην υποδοχή- Ολυμπιακό έως το 17-12. Με την είσοδο της Κοσμά αντί της Τένεβα, οι «ερυθρόλευκες» βελτιώθηκαν, πλησίασαν στον πόντο αρκετές φορές και τελικά ισοφάρισα σε 20-20 με την Κις. Εκεί, η Ένωση ξέφυγε ξανά με 2 (22-20), αλλά οι γηπεδούχες, πιο αποτελεσματικές στην επίθεση, έφτασαν πρώτες σε σετ μπολ (24-23) και έκαναν το 1-0 (26-24) με δύο συνεχόμενους πόντους της Κις.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ είχε ξανά εξαιρετικό σερβίς-μπλοκ και πήρε τεράστιες διαφορές πολύ γρήγορα (11-4, 19-9 και 21-10). Ο Ολυμπιακός, παρά τις αλλαγές του Νικολάκη (στην πάσα με την Τέζα και στα άκρα με την Τένεβα), δεν άλλαξε εικόνα και απλά περιόρισε την έκταση της ήττας (25-17 πήρε το σετ η Ένωση).

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ, με κορυφαίες τις Κρουκ και Γιόσοβιτς στο πρώτο μισό, πήρε εκ νέου μεγάλο προβάδισμα (15-8). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει στον πόντο με δύο «στοπ» της Μονζόνι (17-18). Γιόσοβιτς και Φερνάντες διατήρησαν την Ένωση στο +3 (21-18), αλλά οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν με άσο της Τέζα (22-21) και παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 23-21, «έτρεξαν» σερί 4-0 και «καθάρισαν» το σετ με 25-23 (με άουτ της Γιόσοβιτς, μπλοκ της Κωνσταντίνου στην τελευταία, πόντο της Κις και άσο της Χριστοδούλου).

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ ήταν ξανά μπροστά στο ξεκίνημα (8-4), αλλά δεν είχε συνέχεια. Τα σερβίς και ο άσος της Γιώτα έκαναν το 9-9 και έκτοτε ο Ολυμπιακός… εξαφανίστηκε. Ο Ρουμελιώτης επέλεξε σχήμα με Τοτσίδου-Ιβάνοβα-Λαδένη, το οποίο δεν δούλεψε και οι «ερυθρόλευκες», απελευθερωμένες με καλά σερβίς, άμυνες και λίγα λάθη, ξέφυγαν με 23-16 και «καθάρισαν» με 25-19!

Τα σετ: 26-24, 17-25, 25-23, 25-19