4άρα και… +7 η Τσέλσι

Στο +7 από Λίβερπουλ, Αρσεναλ (από ένα ματς λιγότερο) και στο +9 (τρία λιγότερα) πήγε η Τσέλσι, μετά το 4-0 επί της Τότεναμ στο Στάμφορντ Μπριτζ για την 29η αγωνιστική της Premier.Η ομάδα του Μουρίνιο ήταν καταιγιστική στη διάρκεια του δεύτερου μέρους, διάστημα κατά το οποίο πέτυχε και τα τέσσερα γκολ. Στο 56′ ο Ετό έκανε το 1-0, πανηγυρίζοντας στη συνέχεια σαν… γέρος -προφανώς για όσα είχαν ειπωθεί σχετικά με το ποια είναι η πραγματική του ηλικία. Τρία λεπτά αργότερα ο Αζάρ με πέναλτι έκανε το 2-0, με την Τότεναμ μάλιστα να μένει με 10, λόγω αποβολής του Καμπούλ.

Ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ στο φινάλε και τα δύο με τον Μπα, που και στη φάση του 88′, αλλά και σ’ αυτή του 90ού λεπτού, εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη της αντίπαλης άμυνας.