Το είπαν και το έκαναν στην Τούμπα!

<p>Η επική νίκη – επειδή περί τέτοιας πρόκειται – του ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό, να πανηγυρίσει τον φετινό του τίτλο…</p>
<p>Η φλόγα δόξας (blaze glory γαρ, που γράφαμε τις προάλλες) άναψε πάλι στον βωμό της Τούμπας. Με απόδοση ψυχής κυρίως, από τον ΠΑΟΚ. Και με καυτή … Ζεματιστή συμπαράσταση των φίλων του «δικέφαλου». Εξαιρετική βραδιά με το come back του ΠΑΟΚ σε πελάγη ευτυχίας!</p>
<p>Ο «ΓουΧου» σε αντίθεση με τον «Χου» επέλεξε μία φυσιολογική 11άδα. Την σχημάτισε με παίκτες στους φυσικούς τους ρόλους. Επίσης, ο «ΓουΧου» σε αντίθεση πάλι, με τον «Χου» εφάρμοσε τακτική πίεσης στην μπάλα. Αυτή – η πίεση – ήταν κι η αιτία της ισοφάρισης. Οφείλουμε, να αναγνωρίσουμε βέβαια, και το πάθος των παικτών του ΠΑΟΚ! Όπως και να το κάνουμε όντες στο … ξέφωτο – μετά τη λύση της συνεργασίας με τον «Χου» – έπαιζαν, για να αποσείσουν ευθύνες.</p>
<p>Ως εκ τούτων ο ΠΑΟΚ μέχρι το 46ο λεπτό ήταν σαφώς καλύτερος του Ολυμπιακού. Δίχως όμως, να αξιοποιεί την διαφορά του δημιουργώντας κλασσικές ευκαιρίες. Είχε υπεροχή. Κυρίες δε, σούταρε συχνά!</p>
<p>Το 1-1 διαμορφώθηκε από την πόρνη … μπάλα. Τα τερτίπια της το διαμόρφωσαν. Μέχρι το 0-1 με το κεραυνοβόλο σουτ του Σάμαρη ο ΠΑΟΚ με Κάτσε και Νάτχο είχαν επιχειρήσει ανάλογα σουτ. Η μπάλα έκανε το χατίρι μόνον στον διεθνή χαφ των φιλοξενούμενων. Το 1-1 έγινε με λάθος του Μανωλά κι αστραπιαία αντίδραση του Αθανασιάδη.</p>
<p>Η ισοπαλία στο ντέρμπι μέχρι το 46ο λεπτό ουσιαστικά, οφείλεται στον Ρομπέρτο. Και στις εκπληκτικές αποκρούσεις του. Ίσως … Λέμε: Ίσως οφείλεται και στην έξοδο του Λάζαρ (με είσοδο του Κατσουράνη στην 11άδα) αλλά και του Ιμπαγάσα (με είσοδο του Πέρεζ). Ο Παραγουανός διεθνής τόνωσε το κέντρο των φιλοξενούμενων. Ο Έλληνας; Δεν έπραξε ανάλογα…</p>
<p>Στο Β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα. Χάλασε και τον ρυθμό του. Αποτέλεσμα; Ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο. Έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν περιθώρια για πίεση στους γηπεδούχους. Εν τούτοις ο ΠΑΟΚ είχε τον σχετικό έλεγχο του ντέρμπι.</p>
<p>Γενικά πάντως, μετά το 46ο λεπτό τα νεύρα κυριάρχησαν στο ντέρμπι. Κυριαρχούσαν και πριν αλλά … Στο διάστημα μετά το 0-1 παίχθηκε καλό ποδόσφαιρο. Από τον ΠΑΟΚ τουλάχιστον. Φαίνεται όμως, ότι ήταν … όαση!</p>
<p>Ο Κάκος χαρίστηκε στον ΠΑΟΚ με την κίτρινη στον Ινσαρουάλδε. Ο Αργεντινός πήγαινε γυρεύοντας για την κόκκινη.</p>
<p>Παράλληλα με όλα αυτά κι ο «ΓουΧου» – κατά πως έπραττε κι ο «Χου» – άργησε, να αντιδράσει. Ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν απαραίτητα μια αλλαγή καθώς μάλιστα, ο Μίτσελ τόνωνε την επίθεση του με τον Κάμπελ. Ακόμη και τότε ο «ΓουΧου» το σκεφτόταν.</p>
<p>Με άλλα λόγια; Ο ΠΑΟΚ υπερεκτιμούσε τον (συγκεκριμένο …) Ολυμπιακό! Κι ενώ με την πίεση του Α΄ ημιχρόνου έδειχνε ικανός, να τον υποτάξει, με τη χαλαρότητα του Β΄ άφηνε περιθώρια.</p>
<p>Στα τελευταία λεπτά ο «ΓουΧου» φρέσκαρε την επίθεση με τον Χούσεν (80ο λεπτό) αντί του Αθανασιάδη αλλά … Την ίδια ώρα Βίτορ και Ινσαρουάλδε ζητούσαν αλλαγή λόγω τραυματισμών!</p>
<p>Και στο 84ο ο Τζαβέλας με σουτ σκοράρει για το 2-1 ανοίγοντας τον διάδρομο απογείωσης για τον «δικέφαλο» και τον συγκλονιστικό – και χθες – κόσμο του. Τεράστιας σημασίας νίκης για τον ΠΑΟΚ. Κι είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις κατά τις οποίες πέραν των 3 βαθμών μετρούν ανάλογα κι άλλα οφέλη. Παράδειγμα; Η δικαίωση του λόγου τιμής προπονητών και παικτών, να μην γίνει η Τούμπα τόπος στέψης άλλου Πρωταθλητή. Άλλο παράδειγμα; Η αποκατάσταση πολλών ισορροπιών στον ΠΑΟΚ μετά την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας. Και η τόνωση του Ιβάν Σαββίδη κι η ρεβάνς για την ήττα στο «Γ. Καραϊσκάκης» κι η ψυχολογία για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου. Κυρίως όμως, η νίκη αυτή «φτιάχνει» τους φίλους του «δικέφαλου». Την επιζητούσαν καιρό τώρα.</p>