Δεν τα παρατάει η Σπόρτινγκ

Μπορεί μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα που έκανε να την ξεπέρασε αρκετά η Μπενφίκα, όμως η Σπόρτινγκ Λισαβόνας δείχνει αποφασισμένη να μην παρατήσει εύκολα τη «μάχη» του τίτλου, καθώς επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ζιλ Βιθέντε.

Το σκορ για την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ άνοιξε ο Σλιμάνι μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χέλντον διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Έτσι, φτάνοντας στη πέμπτη διαδοχική νίκη της μείωσε στους τέσσερις τη διαφορά της από τη πρωτοπόρο Μπενφίκα, έχοντας ωστόσο έναν αγώνα περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι από τη πλευρά τους δεν έχουν ξεμπερδέψει ακόμη με την παραμονή τους καθώς πλέον βρίσκονται μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.