Ο Παναθηναϊκός νίκησε τα Βριλήσσια και πήρε την 3η θέση

Σε μια άκρως ανατρεπτική σειρά, όπου οι έδρες αποδείχθηκαν χάρτινες, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 στα Βριλήσσια κατακτώντας έτσι την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών και το δικαίωμα συμμετοχής στο Challenge Cup της επόμενης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει με 3-2 στο πρώτο ματς στην έδρα των Βριλησσίων, που είχαν απαντήσει με νίκη με 3-0 στην Κυψέλη, ωστόσο οι πράσινες στον χθεσινό ‘τελικό’ της σειράς έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ματς.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή (6-8) το οποίο διατηρούσε με άνεση φτάνοντας στο +3 (16-19), αλλά σε εκείνο το σημείο τα Βριλήσσια ξύπνησαν και με τα σερβίς της Τουριάφ ισοφάρισαν 19-19 με τον Ρούση να παίρνει τάιμ άουτ.
Επιστρέφοντας στο γήπεδο οι δύο ομάδες, ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, έβαλε την Ριμπέιρο στο σημάδι στην υποδοχή και το σκορ έγινε 19-24 για να κλείσει εύκολα το σετ.

Στο β’ σετ τα Βριλήσσια ήταν αυτά που πήραν το προβάδισμα (10-7 με κόντρα επίθεση της Ριμπέιρο) με τον ΠΑΟ όμως να μετατρέπει το 17-15 σε 17-18 χάρις σε δύο λάθη της Βραζιλιάνας ακραίας, που έφερε τον ΠΑΟ στο 20-22 με μία ακόμη άουτ επίθεση.

Η ΡΙμπέιρο πάντως ισοφάρισε 22-22 με μπλοκ στην Βασιλαντωνάκη, η Μερτέκη με άουτ επίθεση έφερε μπροστά τα Βριλήσσια (23-22) και στο 24-23 η κακή υποδοχή του ΠΑΟ επέτρεψε στην Χαντάβα να τελειώσει το σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο γ’ σετ ενώ αρχικά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος την κακή υποδοχή των Βριλησσίων μετέτρεψε το 13-14 σε 13-17 και παρόλο που η γηπεδούχος ομάδα πλησίασε αρκετές φορές στους δύο πόντους (16-18, 19-21) με ένα ακόμη λάθος στην υποδοχή (από την Γιοβάνη, που είχε πάρει τη θέση της Χαντάβα) .

Στο επόμενο σετ όλα φάνηκαν να τελειώνουν πολύ νωρίς, αφού στο 5-7 η χαμένη κόντρα της Χαντάβα έμοιαζε ότι ήταν η αρχή του… τέλους. Ο ΠΑΟ με βροχή από μπλοκ (5 συνολικά) έστειλε τη διαφορά στο +9 (7-16), για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο 10-20 με το 9ο μπλοκ του στο δ’ σετ!

Τα Βριλήσσια αντέδρασαν σε εκείνο το σημείο και με δύο άσους της Μαβιλίδη μείωσαν σε 14-20, ενώ με νέο άσο άσο της Λεωνίδου και άουτ επίθεσεις Μερτέκεη, Τσίμα μείωσαν σε 18-21, ενώ στην επόμενη φάση είχαν τέσσερις κόντρα μπάλες με την Μιλοβάνοβιτς να λυτρώνει τον ΠΑΟ με μπλοκ στην Γιοβάνη για το 18-22!
Τα Βριλήσσια άντεξαν μέχρι το 19-22, αλλά με δύο νέα μπλοκ του ΠΑΟ οι πράσινες πανηγύρισαν τη νίκη και την 3η θέση.

«Τα κορίτσια μετά τη νίκη στην Κυψέλη πίστεψαν ότι η 3η θέση είχε ήδη κριθεί. Υπήρχε όμως ένα ματς ακόμη στο οποίο μάλλον όμως δεν κατέβηκαν να παίξουν», είπε ο Γιώργος Σαμαράς και συμπλήρωσε: «Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια Σπυριδαντωνάκη, τον χορηγό μας Nargile, τη διοίκηση των Βριλησσίων και τις αθλήτριες για την προσπάθεια που έκαναν όλη τη χρονιά να επαναφέρουν το σύλλογο στις υψηλές θέσεις».

Από την πλευρά του ο Γιώργος Ρούσης σημείωσε: «Όπως είχα πει για μας δεν ήταν αυτοσκοπός κάποια θέση, από τη στιγμή που είχαμε πετύχει τους στόχους που είχαμε θέση, Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν στεναχωρηθήκαμε που δεν παίξαμε σε έναν τελικό. Εγώ αυτό που είχα πει είναι ότι ήθελα να δω την ομάδα να μάχεται. Κι όπως είχα πει ότι δεν έπαιξαν με πάθος στο 20 ματς, σήμερα τους δίνω συγχαρητήρια για την εμφάνιση που έκαναν. Πεποίθηση μου είναι ότι ο βασικός πυρήνας αυτής της ομάδας πρέπει να μείνει πολλά χρόνια γιατί έχει πολλά να δώσει».

Τα σετ: 20-25, 25-23, 22-25, 19-25

Βριλήσσια (Σαμαράς – Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ριμπέιρο 9 (8/26 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 33% άριστες), Τουριάφ 20 (16/39 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 8 (5/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 6 (4/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χαντάβα 13 (11/35 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 24% άριστες), Κοκκίου –λ (63% υπ. – 37% άριστες) / Καραγκούνη, Γιοβάνη 1 (1/7 επ.), Λεωνίδου 1 (1 άσο), Μαβιλίδη (2 άσοι).

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 12 (6/12 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (9/33 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 15 (11/33 επ., 4 άσοι, 48% υπ. – 33% άριστες), Τσίμα 21 (15/37 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 52% υπ. – 32% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (77% υπ. – 64% άριστες) / Νούσια