Φιλικά ο ΠΑΟΚ τα Τρίκαλα

Tην ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα είχαν οι Σούλης Μαρκόπουλος και Κώστας Φλεβαράκης στο φιλικό που έδωσαν ο ΠΑΟΚ με τα Τρίκαλα, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει τη νίκη με 99-80.

Οι δύο ομάδες δεν ήθελαν να αφήσουν την διακοπή του πρωταθλήματος να περάσει ανεκμετάλλευτη και έτσι έπαιξαν σε φιλικό επίπεδο μεταξύ τους την Μεγάλη Πέμπτη (17/04), σε ένα ματς που κράτησε 50 λεπτά. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για τέσσερα δεκάλεπτα με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί 83-71 και στον έξτρα δεκάλεπτο το επί μέρους σκορ ήταν 16-9.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 40-22 μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, τα Τρίκαλα με σερί 0-18 ισοφάρισαν 40-40 στη λήξη του ημιχρόνου με ξεκίνησαν με νέο σερί το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν 40-44. Εκεί ήρθε η αντίδραση του ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα και έφτασε στην επικράτηση ανοίγοντας το σκορ στην τέταρτη περίοδο (83-71).

Στο έξτρα δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε αρχικά με τους Λιάπη,Βουτσίτσεβιτς, Δέδα, Κώττα και Καλλέ και τα Τρίκαλα με Ματαλών, Σαπ, Λεκάκη, Γιούιν και Θώδο.

Τα Δεκάλεπτα: 20-14, 40-40, 58-57, 83-71, 99-80
ΠΑΟΚ: Πέιν 13, Κούπερ, Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας 11 (3), Βουτσίτσεβιτς 3 (1), Τσαϊρέλης 8, Δέδας 23 (7), Μαργαρίτης, Καλλές 6, Μπόγρης 12, Κασελάκης 7 (2), Λιάπης 5 (1), Κώττας 1.
ΤΡΙΚΑΛΑ BC Aries: Γιούιν 16 (2), Εβανς 4, Δεληγιάννης 6, Σαπ 14 (2), Πορίνι 7, Νικολόπουλος 5 (1), Ματαλών 2, Περούνισιτς 7 (1), Πάνος 17, Λεκάκης 2, Θώδος.