Έμεινε… ζωντανή (video)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η Μπαρτσελόνα επικράτησε τελικά με 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στη Βαρκελώνη και διατήρησε τις ελπίδες της για τη κατάκτηση της Λα Λίγκα.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά και στο πρώτο μέρος είχαν δοκάρι με τον Αντούριθ, ωστόσο ο φορ της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε στο 50’ με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Η απάντηση των Καταλανών ήρθε στο 72’ όταν ο Πέδρο εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα για να κάνει το 1-1. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από το δυνατό φάουλ του Μέσι στο 74’ ο οποίος ύστερα από καιρό έδωσε μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνι Άλβες, Μασεράνο, Μπάρτρα, Αντριάνο, Σονγκ, Τσάβι (70’ Φάμπρεγκας), Ινιέστα, Σάντσες (86’ Τέγιο), Μέσι, Πέδρο.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Σαν Χοσέ, Λαπόρτε, Μπαλενζιάγκα, Μόραν (64’ Ινίγκο Πέρεθ), Ιτουράσπε (83’ Μπενάτ), Ερέρα (86’ Τοκέρο), Σουσαέτα, Αντούριθ, Μουνιαΐν.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Μ. Παρασκευή
Ατλέτικο – Έλτσε 2-0 (72′ Μιράντα, 91′ πέν. Ντιέγκο Κόστα)

Μ. Σάββατο
Οσασούνα – Βαλένθια 1-1 (19′ Οριόλ Ριέρα / 82′ Ζόνας)
Λεβάντε – Χετάφε 0-0
Σοθιεδάδ – Εσπανιόλ 2-1 (32′ αυτ. Λανθαρότε, 91′ Βέλα / 23′ Χον Κόρντομπα)

Κυριακή του Πάσχα
Αλμερία – Θέλτα 2-4 (40′ Ρόντρι, 88′ Όσκαρ Ντίαθ / 19′ Νολίτο, 52′ Τσαρλες, 71′ Νολίτο, 75′ Ορεγιάνα)
Ράγιο Βαγιεκάνο – Μπέτις 3-1 (14′ Ρουμπέν Ροτσίνα, 27′ Παουλάο (αυτ), 51′ Λαριβέι / 79′ Χάβι Τσίκα)
Σεβίλλη – Γρανάδα 4-0 (14′ Μάινθ (αυτ), 51′ Γκαμεϊρό, 58′ Μ’ Μπιά, 68′ Βιτόλο)
Μπαρτσελόνα – Μπιλμπάο (22:00)