Τα… έσπασε όλα ο Ολυμπιακός

<p>Όπως είχαν παραδεχθεί και οι δύο προπονητές το κλειδί της επιτυχίας βρίσκεται στο δίπτυχο σερβίς – υποδοχή, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί πλήρως (10 άσοι, έναντι 5 της ΑΕΚ) και κυρίως να οδηγεί την Ένωση σε πάρα πολλά λάθη στην επίθεση (15 έναντι μόλις 7).</p>
<p>Κι από τη στιγμή που η Γέλενα Γιόσοβιτς τέθηκε εκτός αγώνα (τελείωσε το ματς με 5/26 επιθέσεις, έχοντας 8 λάθη, ενώ δέχθηκε 4 μπλοκ και έχασε 3 σερβίς) ήταν εξαιρετικά δύσκολο να μπορέσει να γυρίσει ένα τέτοιο παιχνίδι απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν είχε πολύ καλύτερα νούμερα στην επίθεση (π.χ η Κις είχε 7/27 αλλά είχε μόλις 1 λάθος και δέχθηκε 1 μπλοκ).</p>
<p>Το πρώτο σετ ήταν ένα ερυθρόλευκο σώου, καθώς ο Ολυμπιακός με την Σοφία Κοσμά στο σερβίς προηγήθηκε με 0-5 (!) δημιουργώντας με το καλημέρα τρομερά προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ.</p>
<p>Η Μαρίσα Φερνάντεθ προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα της στο παιχνίδι, καθώς με τρεις σερί πόντους μείωσε σε 6-8, αλλά αυτή ήταν η μικρότερη διαφορά καθώς με νέα λάθη της ΑΕΚ στην υποδοχή η διαφορά μεγάλωσε γρήγορα (7-12, 10-16) και το σετ κύλησε εύκολα για τον Ολυμπιακό.</p>
<p>Στο β’ σετ οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι με 4-7 (από το 4-3 και μετά η ΑΕΚ έκανε σωρεία λαθών στην επίθεση με την Γιόσοβιτς να μην είναι σε καθόλου καλή μέρα) με τη γηπεδούχο όμως να καλύπτει γρήγορα τη διαφορά (6-7) και τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι το 10-11. Σε εκείνο το σημείο η Ένωση κόλλησε πάλι επιθετικά αφού δεν μπορούσε να έχει την εύκολη αλλαγή κι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 11-16.<br />Οι κίτρινες μείωσαν σε 15-18 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή (15-19) και δύο άσοι της Γιώτα στην Ρόγκα έστειλαν τη διαφορά στο +6 (15-21) καθαρίζοντας ουσιαστικά και το β’ σετ.</p>
<p>Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ με τη βοήθεια του κόσμου ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 7-4, όμως γρήγορα το παιχνίδι άλλαξε και πάλι μορφή… Λάθη επί λαθών σε υποδοχή και επίθεση, έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 7-8 για να ξεφύγουν οι ερυθρόλευκες με 11-14 με μία ακόμη άουτ επίθεση της Γιόσοβιτς (είχε 3/23 σε εκείνο το σημείο!!!).<br />Η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες να μειώσει, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 18-23, που έγινε 20-23 με κόντρα επίθεση της Κρουκ.</p>
<p>Ο Νικολάκης πήρε τάιμ άουτ, η εκπληκτική Κατερίνα Γιώτα με επίθεση (8/9!) έφερε τον Ολυμπιακό σε ματς μπολ και η Τένεβα με άσο έδωσε τη νίκη και το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στις ερυθρόλευκες.</p>
<p>Τα σετ: 17-25, 17-25, 20-25</p>
<p>AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 6 (5/12 επ., 1 άσο), Ιβάνοβα (0/3 επ., 17% υπ. – 00% άριστες), Γιακουμή 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 5 (5/26 επ.), Τοτσίδου 4 (4/16 επ., 30% υπ. – 15% άριστες), Ρόγκα –λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Κρουκ 8 (5/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Λαδένη 1 (1/2 επ., 50% υπ. – 00% άριστες), Καββαθά 1 (1/1 επ.)</p>
<p>Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 15 (8/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 9 (5/15 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Κις 11 (7/27 επ., 2 μπλοκ), Μονζόνι 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Κονόμι – λ (47% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντίνου, Τέζα, Λαμπρούση</p>
<p>πηγη:sportdog</p>