Ο Βασιλιάς παρέδωσε τα σκήπτρα στη Βασίλισσα

<p>Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Μαδρίτη για το θαύμα, όμως η Ρεάλ νίκησε 83-67 και πήρε την πρόκριση στο Final 4, όπου θα βρει στα ημιτελικά την Μπαρτσελόνα. Το άλλο ζευγάρι είναι Μακάμπι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας.</p>
<p>Οι Πειραιώτες δεν ήταν καλοί στην άμυνα σήμερα, «νίκησαν» τη «Βασίλισσα» στα τρίποντα, όμως έχασαν κάτω από την ρακέτα, αφού στην τελευταία περίοδο που έψαξαν τη μεγάλη ανατροπή, έχασαν αμέτρητα αμυντικά ριμπάουντ.</p>
<p>Ο δις λοιπόν πρωταθλητής Ευρώπης αποχαιρετά το στέμμα του, αν και έπεσε μαχόμενος κόντρα στην ομαδάρα της Ρεάλ.</p>
<p>Πρώτος σκόρερ σήμερα ήταν ο Γιουλ με 20 πόντους, από 15 είχαν Ρούντι και Ρέγιες, ενώ για τον Ολυμπιακό 19 είχε ο Σπανούλης και 13 ο Λοτζέσκι.</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>Άμυνα και τρίποντα</strong></span></p>
<p>Ο Ολυμπιακός μπήκε… φορτσάτος στη Μαδρίτη και αποφασισμένος, ωστόσο μάλλον ήταν και κάπου αγχωμένος, καθώς στην επίθεση δεν είχε πλάνο. Οι Πειραιώτες έπαιζαν σκληρή και καλή άμυνα κόντρα στην Ρεάλ που προσπαθούσε να βάλει την μπάλα κοντά στην ρακέτα, ωστόσο σκορ έβρισκε μόνο με τρίποντα. Με δύο λοιπόν από τον Λοτζέσκι και ένα του Σπανούλη προηγήθηκε 7-9, όμως οι Μαδριλένοι με ένα γρήγορο σερί προσπέρασαν σε 13-9 και τελικά 18-12. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο είχε μόνο ένα εύστοχο δίποντο…</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>Ξέχασε την άμυνα, αλλά τα… τα βρήκε στο τέλος</strong></span></p>
<p>Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «έχασε» την συγκέντρωσή του στην άμυνα, ενώ κάνοντας και πολλά λάθη στην επίθεση, έδωσε διακαιώματα στη Ρεάλ η οποία είχε σε τρομερή μέρα τον Γιουλ (15 πόντους στο ημίχρονο). Οι Μαδριλένοι τρέχοντας ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν 23-12, αλλά και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ροντρίγκερθ έκαναν το 33-23. Κι ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε να τα έχει… χαμένα σε άμυνα και επίθεση, στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά. Από το 40-27 με ένα σερί 7-0 (δύο τρίποντα από Σπανούλη – Παπαπέτρου και μία βολή μετά από τεχνική ποινή) έκλεισε το ημίχρονο στο 40-34 και έδειξε «αντίσταση» απέναντι στη «Βασίλισσα» που είχε τον Ρούντι στον πάγκο.</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>Η τεχνική ποινή έλειπε…</strong></span></p>
<p>Επιστρέφοντας στο παρκέ από το ημίχρονο ο Ολυμπιακός κάπου… έχασε τον ρυθμό του αγώνα και στα πρώτα λεπτά ακολούθησε σε «τρελό» ματς την Ρεάλ, η οποία προηγήθηκε 52-41 και 53-43. Στο 35' όμως αποφάσισε να αλλάξει τακτική, να βάλει… μυαλό στο παιχνίδι του, αλλά και «μεγάλα σουτ». Ο Πέτγουεϊ με τρίποντο έκανε το 53-46, η Ρεάλ απάντησε με τρεις πόντους από βολές του Μίροτιτς (χρεώθηκε τεχνική ποινή ο Σπανούλης για διαμαρτυρία), ωστόσο ο Αμερικανός με νέο τρίποντο μείωσε στο 56-49! Τελικά, η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 59-52.</p>
<p><span style="text-decoration: underline;"><strong>No ριμπάουντ, no πρόκριση</strong></span></p>
<p>Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα ρεσιτάλ του Ρούντι για την Ρεάλ, ο οποίος με επτά πόντους (ένα τρελό τρίποντο) έκανε το 66-54 και αποχώρησε στο 33' με τέσσερα φάουλ. Ωστόσο, οι Μαδριλένοι δεν σταμάτησαν να βρίσκουν πόντους, καθώς με πολλά επιθετικά ριμπάουντ (τεράστιο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό) ήταν σταθερά στο +10 με «πρώτο βιολί» τον Ρέγιες, ενώ ο Σπανούλης μόνος του και με συνεχόμενους πόντους πάλευε για την ανατροπή (76-62 στο 36'). Τελικά, ο Ολυμπιακός στο φινάλε δεν μπόρεσε για το θαύμα, το ματς χάθηκε με 83-67 και μαζί και η πρόκριση.<br /><br /><strong>Δεκάλεπτα: </strong>18-12, 40-34, 59-52, 83-67.<br /><br /><strong>Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο):</strong> Ρούντι 15, Ρέγες 15, Ντίεθ, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ 8, Ντάρντεν 6, Γιουλ 20, Μπουρούσης 8, Σλότερ 1, Μεζρί.<br /><br /><strong>Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):</strong> Πέτγουεϊ 9, Ντάνστον 4, Σπανούλης 19, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 3, Κόλινς 3, Σίμονς 7, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 13.<br /><br /><strong>Διαιτητές: </strong>Λαμόνικα (Ιταλία), Ρότσα (Πορτογαλία), Βοΐνοβιτς (Σερβία).</p>