Στο τέλος πήρε φόρα η Μπάρτσα!

Με επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, η Μπαρτσελόνα φρόντισε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας από την Λαμποράλ Κούτσα και τελικά να φτάσει στη νίκη με 91-75, στο ματς με το οποίο έκλεισε η 30η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, δίχως αυτό να σημαίνει ότι είχε καταφέρει να απομακρυνθεί στο σκορ. Αυτό συνέβη μετά το 36ο λεπτό, με το ταμπλό να δείχνει 67-61. Απο εκεί και περα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη. Πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα ήταν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπραντ Ολεσον με 16 πόντους. Ο Κώστας Παπανικολάου στα 20:52 που αγωνίστηκε είχε τρεις πόντους με 0/5 σδίποντα και 1/2 δίποντα, ενώ μάζεψε και τέσσερα ριμπάουντ. Πρωταγωνιστής της Λαμποράλ ήταν ο συνήθης ύποπτος Αντρες Νοτσιόνι με 16 πόντους.