Έλαμψε ο Διαμαντάκος στο «πράσινο» 1-0!

Ο Παναθηναϊκός σαν σε προπόνηση…. επικράτησε του Απόλλωνα με το επιβλητικό 88-61 και έκανε το 1-0 στη σειρά, με τον νεαρό Γιώργο Διαμαντάκο να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να κλέβει την παράσταση!

Ο Φραγκίσκος Αλβέρτης αποφάσισε να ξεκουράσει τους  Αντώνη Φώτση και Μάικ Μπατίστ και μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, ανάμεσά τους και στον Γιώργο Διαμαντάκο. Ο 19χρονος παίκτης αγωνίστηκε για 15 λεπτά και έκανε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς ήταν ο δέυτερος σκόρερ της ομάδας του πίσω από τον Νίκο Παππά με εννέα πόντους, τρία ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο άνετο 1-0 με το επιβλητικό 88-61, και έτσι έκανε το 1-0 στη σειρά αλλά και ένα δώρο γενεθλίων στον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη που σήμερα κλείνει τα 34 χρόνια του. Ο Απόλλωνας παρατάχθηκε δίχως τον πολύπειρο Νίκο Αργυρόπουλο.

Φορτσάτος ξεκίνησε την αναμέτρηση απέναντι στον Απόλλωνα για τα πλέι οφ, ο Παναθηναϊκός με τους παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη μετά από μόλις τρία λεπτά παιχνιδιού να προηγούνται με 9-0! Ο Απόλλωνας μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου είχε βρει την επαφή του με το καλάθι και είχε μειώσε σε 12-8. Οι γηπεδούχοι όμως, με ένα μικρό επιθετικό τους ξέσπασμα κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στους δέκα πόντους και το 18-8. Ο Απόλλωνας έδειχνε εγκλωβισμένος μέσα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έτσι στο όγδοο λεπτό οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με 26-13. Ο Μαυροκεφαλίδης και ο Κάρι ήταν εκείνοι που τράβηξαν το κουπί επιθετικά για τον Παναθηναϊκό στο τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία βρήκε τους Κυπελλούχους να έχουν πάρει την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς και το 32-15.

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη, με τον ρυθμό κυρίως του Παναθηναϊκού να πέφτει κατακόρυφα. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία του αντιπάλου τους, έτρεξαν ένα σερί 7-0 μειώνοντας την διαφορά στους δέκα και το 32-22. Το πρώτο καλάθι του Πανναθηναϊκού ήρθε μετά από πέντε λεπτά στην δεύτερη περίοδο, δια χειρός Ματσιούλις ο οποίος έγραψε το 34-22. Ο Μαυροκεφαλίδης από εκεί και πέρα με 4 συνεχόμενους πόντους και ένα τρίποντο του Μπράμος έδωσαν αέρα ασφαλείας στον Παναθηναϊκό και το 41-24 στο 18ο λεπτό! Ο Φραγκίσκος Αλβερτης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Γιώργο Διαμαντάκο, αλλά και σε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του,ενώ εκτός δωδεκάδας ήταν οι Φώτσης και Μπατίστ. Ο Παναθηναϊκός μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 43-28.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και σε συνδυασμό με την αδυναμία του Απόλλωνα να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των παικτών του Φραγκίσκου Αλβέρτη, οι “πράσινοι” καθάρισαν την υπόθεση νίκη, δίνοντας στην διαφορά τους διαστάσεις θριάμβου! Ο Παναθηναϊκός μόλις στο 21ο λεπτό είχε ανεβάσει την διαφορά τους στους 17 πόντους και το 47-30!Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 του Παναθηναϊκού για το 64-31 στο 27ο λεπτό… Οι γηπεδούχοι μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά είχαν προβάδισμα 29 πόντων και το 74-35, έχοντας επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 31-7!

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να αλλάξει κάτι στην εικόνα του ματς. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην άνετη επικράτηση με 88-61 κόντρα στον Απόλλωνα και έκανε το 1-0 στη σειρά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Πέμπτη (08/05) στην Περιβόλα.

Δεκάλεπτα: 32-15, 43-28, 74-35, 88-61

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 7 (1), Κάρι 9 (3), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 6 (7ρ, 5α), Παππάς 3 (1τρ, 4κλ), Γιάνκοβιτς 10 (1τρ, 6ρ, 4α), Διαμαντάκος 9 (3ρ, 1κλ), Ματσιούλις 8, Ράιτ 4

Απόλλων Π. (Βετούλας): Ρος 3, Καπερώνης, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 9 (1), Λιανός 16 (3), Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3 (1), Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας 4 (1), Μιλουτίνοβιτς 3, Χοτ 9 (1)