Άντεξε και πήρε επεισοδιακή πρόκριση στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ άντεξε την αντεπίθεση της Νέας Κηφισιάς στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από επεισοδιακό στο τέλος ματς στο Ζηρίνειο, πήρε την νίκη (79-75) και την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ!
Ο «Δικέφαλος» επιστρέφει στα ημιτελικά των πλέι οφ μετά από δύο σεζόν απουσίας. Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η ΑΕΝΚ αντεπιτέθηκε και με τρίποντο του Γιάννη Ψαθά μείωσε σε 70-69 στο 38’. Με 1’ και 29’’ να απομένουν για την λήξη, οι διαιτητές σωστά ακύρωσαν τρίποντο του Τσαλδάρη, καθώς προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στο σκριν από τον Σάσα Βασίλιεβιτς. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου και ειδικά ο Βασίλιεβιτς έγιναν έξαλλοι με τους «ρεφ», με συνέπεια να χρεωθούν με δύο τεχνικές ποινές ο κόουτς των γηπεδούχων και να αποβληθεί με ντισκαλιφιέ ο έμπειρος γκαρντ της ΑΕΝΚ!
Ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική ομαδική λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με τέσσερις πόντους του Γιώργου Μπόγρη και σερί 6-0 προηγήθηκε με 19-11 στο 6’. Η Νέα Κηφισιά προσπάθησε με παγίδες και πίεση ψηλά να περιορίσει τον «κινητήριο μοχλό» του «Δικεφάλου» Ντι Τζέι Κούπερ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς ξέφυγαν με 8 (23-15) με δύο σερί καλάθια του Μαρκ Πέιν λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
Με καλάθι του Δέδα και κάρφωμα του Πέιν από νέα ασίστ του Κούπερ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (27-17) για πρώτη φορά στο ματς στο 12’. Με τρίποντο του Δέδα και καλάθι του Πέιν ο «Δικέφαλος» ανέβασε την διαφορά στους 13 (32-19) με περίπου επτά λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι κυρίαρχος στο παρκέ και με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Δέδα σε ισάριθμες προσπάθειες ξέφυγε με 15 (35-20) περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ο «Δικέφαλος» με τέσσερις σερί πόντους του Μιχάλη Τσαϊρέλη προηγήθηκε ακόμη και με 17 (41-24) στο 19’. Η ΑΕΝΚ, ωστόσο, με πέντε πόντους του Σάσα Βασίλιεβιτς και ένα καλάθι του Δημήτρη Τσαλδάρη κατάφερε να περιορίσει στους 11 (42-31) την τελική διαφορά του πρώτου ημιχρόνου.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 31-42, 56-60, 75-79.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλεβιτς 8 (2), Λιακόπουλος 13 (1), Ρις 2, Κομποδιέτας 9, Ψαθάς 5 (1), Πίτερσον 4, Γουντς 3, Τσαλδάρης 14 (2), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 8 (13ριμπ), Μπάρλος 7 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 8, Κούπερ 4 (7ασ), Χαραλαμπίδης 23 (2), Τσόχλας 5 (1), Τσαϊρέλης 17 (9ριμπ), Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 2,  Μπόγρης 4, Κασελάκης 8, Λιάπης.