Πρώτο βήμα για την Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε, παρότι δυσκολεύτηκε απέναντι στην σκληροτράχηλη Ουσάκ Σπορτίφ, κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 87-75 και να κάνει το 1-0 στα πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό του ματς και έκλεισε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με δέκα πόντους διαφορά και το 46-36. Στην τρίτη περίοδο, η Ουσάκ με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει την ψαλίδα σε απόσταση αναπνοής και το 65-61, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή την σκληρή της άμυνας, η Φενέρμπαχτσε έφτασε στη νίκη με 87-75 και το 1-0 στη σειρά.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και Λούκα Ζόριτς με 19 πόντους ο καθένας και τους ακολούθησε ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 17 πόντους. Από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάστιν Κάρτερ με 19 πόντους.