Στο ίδιο έργο θεατές και 2-0 ο Παναθηναϊκός!

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο πρώτο μισό του ματς, αλλά όπως και στην αναμέτρηση της Τρίτης (13/05) ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο καθώς  και τα ποσοστά του στα τρίποντα, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και έφτασε στη νίκη με 83-77 και το 2-0.
Δεν υπήρχαν μεγάλες διαφοροποιήσεις ανάμεσα στις δύο πρώτες αναμέτρησεις ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο μισό του ματς, αλλά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη βρήκαν πιο εύκολα στόχο από την περιφέρεια, αποσυντονίζοντας τους αντιπάλους τους. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία τους ματς και τα κράτησε μέχρι τέλους παρά την πίεση των φιλοξενούμενων και έφτασε στη νίκη με 83-77, κάνοντας παράλληλα το 2-0 στη σειρά. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Πυλαία, με τις δύο ομάδες να παίζουν την Δευτέρα (19/05, 20:00).
Μάχη δεύτερη στο ΟΑΚΑ, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ, με την ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη να έχει φτάσει δύσκολα την Τρίτη (13/05) στη νίκη και το 1-0. Σε αντίθεση, λοιπόν, με το πρώτο ματς που ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που είχε ξεκινήσει καλύτερα, αυτή την φορά ο Παναθηναϊκός είχε κάποιες περισσότερες λύσεις και μετά από τρία λεπτά αγώνα ήταν μπροστά με 11-7. Η διαφορά εξακολούθησε να είναι στους τέσσερις πόντους και το 13-9 στα μισά του δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ όμως με πέντε συνεχόμενους πόντους του αρχηγού του, Κώστα Χαραλαμπίδη πήρε προβάδισμα με 13-14. Το σερί των φιλοξενούμενων μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, με τον Κούπερ να εκτελεί έξω από τα 6.75μ. για το 13-17, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 15-18 που ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.
Μεγάλο πρόβλημα των παικτών του Παναθηναϊκού ήταν η έλλειψη διάθεσης που ήταν εμφανής και τους οδηγούσε σε εναν αργό τρόπο παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ εν αντιθέσει ήταν πιο σκληρός στην άμυνά του και πρόσεχε περισσότερο την επίθεσή του και έτσι με ένα αναπάντητο σερί 9-0, πέρασε μπροστά με 17-27 στο 14ο λεπτό! Στα μισά της περιόδου, ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη έδωσε “αέρα” στον ΠΑΟΚ με 20-32, με το ματς να θυμίζει την πρώτη αναμέτρηση. Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και αυτό ο Παναθηναϊκός δεν το συγχώρεσε και με ένα δικό του σερί 8-0 μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους και το 30-34. Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν εκείνος που πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 31-37. Ο Παναθηναϊκός πληγώθηκε αρκετά από την αστοχία του στα τρίποντα, καθώς οι παίκτες του μετρούσαν μόλις 1/13. Εκτός από αυτό ο ΠΑΟΚ έχοντας ως εφόδιο το πρώτο ματς, έδειχνε να πατάει στα ίδια βήματα και να εκμεταλλεύεται τα λάθη των γηπεδούχων.
Συνήθως η τρίτη περίοδος, είναι η καλή του Παναθηναϊκού και αυτό επιβεβαιώθηκε πλήρως. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα αρχικά με εννέα πόντους και το 31-40, αλλά ακολούθησε η “πράσινη” καταιγίδα. Ο Γιόνας Ματσιούλις με ένα γκολ φάουλ και ένα τρίποντο, και ένα τρίποντο του Διαμαντίδη ήταν ικανά ώστε ο Παναθηναϊκός να τρέξει ένα σερί 9-0 και να ισοφαρίσει σε 40 -40 στο 22ο λεπτό. Οι παίκτες του Αλβέρτη βελτίωσαν τα ποσοστά τους από την περιφέρεια και έτσι πέρασα μπρόστα με 45-43. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει τον ρυθμό του, ενώ ο ΠΑΟΚ φαινόταν σαφώς αποσυντονισμένος και έτσι η διαφορά ανέβηκε για τους γηπεδούχους στους έξι πόντους και το 55-49! Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να αντιδράσει και έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε μειώσει σε 56-53, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα.
Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο, έχοντας το μομέντουμ του αγώνα, λόγω της ανατροπής που πέτυχαν στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να περιορίσουν την επιθετική λειτουργία του ΠΑΟΚ. Κάπως έτσι η διαφορά για τον Παναθηναϊκό ανέβηκε στους δέκα πόντους και το 68-58 στο 34ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθουσαν να μειώσουν και εν μέρει το κατάφεραν, μιας και στο 35ο λεπτό τα ταμπλό έδειχνε 70-64. Ο Παναθηναϊκός όμως, δεν είχε διάθεση να διακινδυνέψει το προβάδισμά του και στο 37ο λεπτό ήταν 73-64. Ακολούθησε ένα μικρό σερί του ΠΑΟΚ με 4-0 για το 73-68, αλλά στο 39′ το σκορ ήταν 77-70. Οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη με 83-77 και έκαναν το 2-0  στην σειρά, υπερασπιζόμενος το πλεονέκτημα της έδρας του.
Δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 56-53, 83-77. Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 7, Κάρι 2, Φώτσης 2 (6 ριμπ.), Ούκιτς 15 (5 ασίστ), Λάσμε 6 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 17, Γκιστ 17 (7 ριμπ., 4 κλεψ.), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς 1, Ματσιούλις 8. ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 15, Κούπερ 16 (12 ασίστ), Χαραλαμπίδης 17, Τσόχλας 1, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 6, Μαργαρίτης 3, Μπόγρης 9, Κασελάκης, Λιάπης.