Στα play off του Europa η Βιγιαρεάλ

H Βιγιαρεάλ κατάφερε να υποσκελίσει την Σοσιεδάδ στην 7η θέση και να ανέβει εκείνη στην 6η με την εκτός έδρας νίκη με 2-1 στη Βασκονία. Αυτό τους φέρνει στα play off του Europa League με τους αντιπάλους της να ξεκινούν από τον 3ο προκριματικό γύρο, ενώ να θυμίσουμε ότι η Σεβίλλη είναι η τρίτη ομάδα που θα λάβει μέρος στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της Ευρώπης.

Η ομάδα Μαρθελίνιο Γκαρθία Τοράλ προηγήθηκε στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Τζιοβάνι Ντος Σάντος .

Το δεύτερο τέρμα της Βιγιαρεάλ προήλθε ξανά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μεξικανού άσου, ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Ούτσε και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπράβο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το τελευταίο τους τέρμα για φέτος, με τον Κάρλος Βέλα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.