Ναβάρο και Λάμπε έβγαλαν τρίτη την Μπάρτσα!

Η Μπαρτσελόνα, έχοντας τον αρχηγό της Χουάν Κάρλος Ναβάρο σε πολύ καλή μέρα, αλλά και τον Ματσέι Λάμπε πάτησε το γκάζι μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 93-78 στον μικρό τελικό του φάιναλ φορ, αφήνοντας τέταρτη και…καταϊδρωμένη την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι απογοητευμένες Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αναμετρήθηκαν στον μικρό τελικό του Φάιναλ φορ, θέλοντας και οι δύο τη νίκη, περισσότερο για την τιμή των όπλων. Η ΤΣΣΚΑ ήταν εκείνη που μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ και με οδηγό της τον Σάσα Κάουν, πήρε προβάδισμα με 2-8 στα δύο πρώτα λεπτά του ματς. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα συνέχισε να κρατάει τα ηνία, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε αρχίζει να ανεβάζει ρυθμό και έτσι στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 12-14 υπέρ της ρωσικής ομάδας. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε εκ νέου να πάρει μια μικρή διαφορά πέντε πόντων και το 15-20, αλλά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος είχαν μειώσει την διαφορά σε 21-24.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ματσέι Λάμπε η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα με 27-24 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίοος οδηγούσε με ασφάλεια την Μπαρτσελόνα στο να έχει το προβάδισμα και το 30-26 στο 12ο λεπτό. Η διαφορά για την ισπανική ομάδα άγγιξε και τους επτά πόντους και το 37-30, ενώ στο 16ο λεπτό ο ασταμάτητος Ναβάρο έκανε με τρίποντο το 44-35 για την ομάδα του, με την ΤΣΣΚΑ από την πλευρά της να αδυνατεί να βρει λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση μέχρι εκείνο το σημείο. Από εκεί και πέρα, η ΤΣΣΚΑ κάπως ξύπνησε και κατάφερε να μειώσει την ψαλίδα της διαφοράς σε 50-47 ποου ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει τον έλεγχο χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, το οποίο στο 22ο λεπτό ήταν 55-49 για την ισπανική ομάδα, έπειτα από γκολ φάουλ του Μάριο Χεζόνια. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο συνέχισε να είναι σαρωτικός και να απαντά κάθε φορά που η ΤΣΣΚΑ μείωνε το σκορ. Ετσι με τον νεαρό Χεζόνια και με τον Ναβάρο σε ρόλο πρωταγωνιστών, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με δέκα πόντους και το 65-55 στο 27ο λεπτό. Πάντως ακόμα και έτσι η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μείνει μέσα στο ματς και να μειώσει σε 69-64 στο 30ο λεπτό.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με την Μπαρτσελόνα μάλιστα να εδραιώνει την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων με ένα σερί 6-0, για το προβάδισμα των 12 πόντων και το 82-70 στα μισά του δεκαλέπτου. Η διαφορά πήρε θριαμβευτικές διαστάσεις για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, με το ταμπλό να δείχνει 91-72, δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 93-78 και τερμάτισε στην τρίτη θέση, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε τελευταία.

Δεκάλεπτα: 21-24, 50-47, 69-64, 93-78
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 9 (12ριμπ), Σάδα 2, Χουέρτας 7 (1), Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 20 (3), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 7 (1), Χεζόνια 5, Όλεσον 8, Λάμπε 17 (2), Νάχμπαρ 9, Τόμιτς 6.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 6, Μίτσοφ 7, Φριτζόν 7 (1), Πάργκο 9 (1), Κρστιτς 11, Ουίμς 8, Βοροντσέβιτς 7 (1), Κάουν 13, Κριάπα 2, Χάινς 8.