Προκρίθηκε η ΤΣΣΚΑ!

Όλα έδειχναν ότι η Λοκομοτίβ θα ήταν εκείνη που θα έπαιρνε το εισιτήριο για τους “4”, καθώς είχε κάνει το 2-0 στη σειρά, αλλά η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάει σε πέμπτο ματς και εκεί να πάρει τη νίκη με 84-65 και με 3-2 να προκριθεί στην επόμενη φάση των πλέι οφ της VTB League.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε τα ηνία στην αναμέτρηση και έτσι μετά από δέκα λεπτά αγώνα η ΤΣΣΚΑ ήταν μπροστά με 27-17. Η Λοκομοτίβ πίεσε στην δεύτερη περίοδο και ρίχνοντας τον ρυθμό κατάφερε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να μειώσει σε 40-33. Η ΤΣΣΚΑ όμως μπήκε στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με φόρα και με επιμέρους σκορ 25-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, ξαναπήρε τον έλεγχο του ματς και τελικά ήταν εκείνη που έφτασε στη νίκη με 84-65.

Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Νέναντ Κρστιτς με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Αντρέι Βοροντσέβιτς με 15 πόντους. Για την Λοκομοτίβ ξεχώρισαν ο Βάλερι Λικχοντέι με 18 πόντους και ο Ντέρικ Μπράουν με 10 πόντους.