«Θρίλερ» και ισοφάριση για την Σιένα!

Η Σιένα τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στην Ρέτζιο Εμίλια, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με 81-85 και να ισοφαρίσει σε 2-2 τη σειρά για την προημιτελική φάση των πλέι οφ του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Σιένα μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ, τουλάχιστον στην αρχή και έτσι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε πάρει προβάδισμα με 23-35! Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην δεύτερη περίοδο, έχοντας επιμέρους σκορ 29-14 και έτσι μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 52-49! Το ματς πήρε φωτιά μετά την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τελικά την Σιένα να φτάνει στην επικράτηση με 81-85 και το 2-2.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μαρκίζ Χέινς με 29 πόντους και τον ακολούθησε ο Κάρτερ με 18 πόντους. Για την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν ο Μπελ με 18 πόντους και ο Ουάιτ με 15 πόντους.