Νίκη των ΗΠΑ 2-0 στο πρώτο φιλικό

Οι ΗΠΑ επικράτησαν με 2-0 του Αζερμπαϊτζάν στο «Candlestick Park» του Σαν Φρανσίσκο, στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας τους για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν δεν είχε εύκολο έργο και έδειξε να συναντά δυσκολίες  έως ότου κάμψει την αντίσταση των Αζέρων. Οι αλλαγές του ομοσπονδιακού προπονητή των αμερικάνων στο δεύτερο ημίχρονο, βοήθησαν την κατάσταση και με τον Ντίσκερουντ να ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ στο 75ο λεπτό και τον Γιόχανσον να διαμορφώνει το 2-0 στο 83′ με κεφαλιά, έφτασαν τελικά στη νίκη η οποία όμως έκρυβε και ένα ανησυχητικό γεγονός.
Ο Κλιν Ντέμπσεϊ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού από τα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά σύμφωνα με όσα δήκωσε ο Κλίνσμαν μετά το τέλος του παιχνιδιού, δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό.