Στην παράταση η ΤΣΣΚΑ την Ούνιξ

Tην παράταση χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας για να κάμψει την αντίσταση της Ούνιξ Καζάν με 90-92 (83-83) και έτσι να κάνει το μπρέικ και το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών στην VTB League.

Σε ένα ματς που αποδείχθηκε για γερά νεύρα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να ανατρέψει το -5 (48-43) του πρώτου ημιχρόνου και να στείλει το ματς στην παράταση, με τον Σόνι Ουίμς να είναι εκείνος που έδωσε το “φιλί της ζωής” στην ΤΣΣΚΑ κάνοντας το 83-83. Στο έξτρα πεντάλεπτο η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 90-92, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ, ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 25 πόντους και 4/7 τρίποντα και έξι ασίστ! Τον ακολούθησε ο Νέναντ Κρστιτς με 21 πόντους. Από την Ούνιξ πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Ζήσης με 16 πόντους σε 37:38 λεπτά συμμετοχής με 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ! Ο Ιαν Βουγιούκας είχε έντεκα πόντους και πέντε ριμπάουντ και ο Κώστας Καϊμακόγλου που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση είχε δέκα πόντους.

Η Λιέτουβος Ρίτας επικράτησε της Νίζνι με 75-78 και με τον Χουάν Παλάσιος σε ρόλο οδηγού με 30 πόντους έκανε το 1-1 στη σειρά.