Πρώτο βήμα για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα παρότι τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 92-87 και να κάνει το 1-0 στη προημιτελικής φάσης των πλέι οφ του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε ένα μικρό προβάδισμα με 23-20, ενώ στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο ανέβασαν στροφές και πήραν εκείνοι τα ηνία. Μετά την ανάπαυλα το ματς έγινε ντέρμπι, με την Μπαρτσελόνα να αποδεικνύεται πιο εύστοχη στα τελευταία λεπτά και να φτάνει στη νίκη με 92-87 και το 1-0. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπραντ Όλεσον με 29 πόντους με 5/5 τρίποντα και τον ακολούθησε ο αρχηγός της ομάδας, Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 24 πόντους και 4/4 τρίποντα. Ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε για οκτώ λεπτά, στα οποία δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιον πόντο, αλλά μάζεψε δύο ριμπάουντ. Οι 23 πόντοι του Τόμας Ερτέλ δεν έφτασαν δτην Λαμποράλ Κούτσα.