Μια νίκη μακριά από τους τελικούς η Σιένα

«Αγκαλιά» με την πρόκρισή της στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος, βρίσκεται η Σιένα, μετά την επικράτησή της με 69-78 απέναντι στην Βίρτους Ρόμα και το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Η Ρόμα έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Σιένα τουλάχιστον κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μόλις έναν πόντο μπροστά και το 27-28. Από εκεί και πέρα όμως, η Σιένα ανέβασε την απόδοσή της, είχε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 14-29 και έφτασε τελικά στη νίκη με 69-78 και απέχει μόλις μία νίκη από την πρόκρισή της στους τελικούς.

Ο Ερικ Γκριν με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μαρκίζ Χέινς με 12, Σπένσερ Νέλσον επίσης με 12 και Ματ Τζάνινγκ 11 πόντους, ενώ για την Ρόμα διακρίθηκε ο Τρέβορ Εμπάκβε με 19 πόντους.