Σε καλό δρόμο η Αργεντινή

Η Αργεντινή συνέχισε με νίκη 3-0 σε φιλική αναμέτρηση επί του Τρινιντάντ, που διεξήχθη τα ξημερώματα στο Μπουένος Άιρες, την προετοιμασία της ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου, δείχνοντας πως μπορεί να επιβιώνει ακόμα κι όταν ο Μέσι δεν έχει βρει δίχτυα.

Ο άσσος της Μπαρτσελόνα μπλοκαρίστηκε σωστά από την αντίπαλη άμυνα, όμως οι συμπαίκτες βρήκαν τους τρόπους για να επιβάλουν το παιχνίδι τους. Ο Παλάσιο άνοιξε το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μέσι είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ στο 50ο λεπτό και στην επαναφορά με δυνατό σουτ, ο Μασεράνο διπλασίασε τα τέρματα της Αργεντινής. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ροντρίγκεζ μετά από πάσα του Παλάσιο στο 61ο λεπτό.

Η Αργεντινή αγωνίστηκε χωρίς τους Ζαμπαλέτα, Γκαράι, Αγκουέρο και Ιγκουαϊν, αφού και οι τρεις τους συνεχίζουν την προετοιμασία τους ώστε να είναι πανέτοιμοι στην πρεμιέρα του Μουντιάλ.