Αρχική / Υγεία / Δερματολογία / Το πρόσωπο μου είναι κόκκινο και καίει. Τι να κάνω;
Το πρόσωπο μου είναι κόκκινο και καίει. Τι να κάνω; thumbnail

Σπύρος, 18 ετών

Το πρόσωπο μου είναι κόκκινο και καίει. Τι να κάνω;

Ρωτά ο αναγνώστης μας Σπύρος Β.


Γεια σας. Γιατρέ θα ήθελα να σας πω ότι το πρόσωπο μου είναι κοκκινωπό. Έπαιρνα κάτι χάπια για τα σπυράκια τα οποία σταμάτησα εδώ και 2 μήνες και η κοκκινίλα παραμένει. Νιώθω μια καλά και μετά ότι καίγομαι και κοκκινίζω όταν είμαι στο σπίτι. Αν βγω και κάτσω στον ήλιο ακόμα πιο πολύ και το πρόσωπο μου είναι σαν να θέλει όλη την ώρα νερό. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Δεν μπορώ να βγω έξω καθόλου γιατρέ μου. Έχω 2 χρονιά που νιώθω κόκκινο το πρόσωπο και από το χειμώνα που άρχισα την θεραπεία πίστευα ότι όλα θα φτιάξουν, αλλά το καλοκαίρι είναι θάνατος για μένα.




Απαντάει η Δερματολόγος Πηνελόπη Τυμπανίδου



Τι χάπια παίρνετε για την ακμή; Μαντεύω ότι μάλλον παίρνετε τρεντινοινη. Ο γιατρός που σας έδωσε τα χάπια θα έπρεπε να σας έχει εξηγήσει ότι ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε τρεντινοινη το καλοκαίρι διότι προκαλεί ΦΩΤΟΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ!!! ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε τρεντινοινη χωρίς να κάνουμε τακτικά εξετάσεις αίματος. Ξηρότητα και ερύθημα (κοκκινίλα) είναι αναμενόμενα και πάλι θα έπρεπε να σας το έχει πει ο δερματολόγος που σας έδωσε τρεντινοινη. Για να βγάλουμε όμως νόημα με το τι συνέβη, μάλλον είναι καλύτερα να επισκεφτείτε δερματολόγο. Είμαι στην διάθεση σας. 





Comments

X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X