80 χρόνια αήττητη σε πρεμιέρα με 15 νίκες σε 19 ματς!

Οκτώ συνεχόμενες νίκες στις πρεμιέρες της σε Μουντιάλ μετρά η Βραζιλία. Από το 1982 και μετά ξεκινά πάντα νικηφόρα και σε μία από αυτές τις περιπτώσεις, το 2006 επικράτησε της Κροατίας που θα βρεί μπροστά της και τώρα, στο 20ο παγκόσμιο κύπελλο.

Το 1978 στην Αργεντινή με αντίπαλο την Σουηδία στην Μαρ ντελ Πλάτα , έμεινε στο 1-1 και ήταν η τελευταία φορά που είχε αποτύχει να νικήσει στην πρεμιέρα της. Το ίδιο είχε συμβεί και τέσσερα χρόνια νωρίτερα στην Φρανκφούρτη με αντίπαλο την Γιουγκοσλαβία του Ντούσαν Μπάγεβιτς (0-0).

Συνολικά η Σελεσάο έχει 15 νίκες στις 19 πρεμιέρες της στα Μουντιάλ έχοντας γνωρίσει την ήττα στις δύο πρώτες (προπολεμικές) διοργανώσεις. Το 1930 από την Γιουγκοσλαβία στο Μοντεβίδεο και το 1934 στην Γένοβα από την Ισπανία.

Ανάμεσα στις 19 πρεμιέρες της υπάρχει και εκείνη του 2006 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου με αντίπαλο και πάλι την Κροατία. Τότε το ματς είχε κριθεί από γκολ του Κακά ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Από τους 12 που είχε χρησιμοποιήσει σε εκείνο το ματς πριν από οκτώ χρόνια ο Παρέϊρα δεν υπάρχει κανείς στο τωρινό ρόστερ της «Σελεσάο».
Αντίθετα στους Κροάτες υπάρχουν αρκετοί συνδετικοί κρίκοι. Ο νυν ομοσπονδιακός Νίκο Κόβατς ήταν στην αρχική ενδεκάδα του Ζλάτκο Κράντσιαρ αλλά είχε τραυματιστεί και είχε γίνει αλλαγή στο 41ο λεπτό. Στην 11άδα ήταν ακόμη ο γκολκίπερ Στίπε Πλετίκοσα και ο Ντάριο Σρνα ενώ στον πάγκο ο Ίβιτσα Όλιτς που μπήκε αλλαγή στο 56’.

Δείτε το υπέροχο γκολ του Κακά που έκανε την διαφορά:

Αυτή ήταν η τελευταία πρεμιέρα της Κροατίας καθώς το 2010 δεν είχε πάρει μέρος. Στις δύο προηγούμενες παρουσίες της πριν το 2006, είχε νίκη το 1998 και ήττα το 2002.