«Σκούπισε» την Πολωνία η Εθνική γυναικών

Άλλη μια υπέρβαση από την Εθνική ομάδα γυναικών που πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στη δυνατή Πολωνία, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων, για την 3η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ, που έγινε στο γήπεδο της της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη.

Η γαλανόλευκη είχε εξαιρετικό σερβίς (9 άσσοι) και αποτελεσματικό μπλοκ (14 πόντοι). Τα κορίτσια του Καλμαζίδη έδειξαν από την αρχή ότι βρίσκονται σε καλή μέρα. Με την Λαμπρούση να είναι εξαιρετική στο μπλοκ και τη Χαντάβα να μπαίνει αλλαγή η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-5 και 13-10 στο πρώτο σετ. Κάπου εκεί, το σερβις της Κουρνίκοφτσκα έφερε… τρικυμία στην ελληνική ομάδα με την Πολωνία να τρέχει σερί 7-0 για το 13-17. Η Ελλάδα πήρε το αίμα της πίσω όταν φάνηκε ότι χάνει το σετ (18-21). Η Κιόση πήρε τον πόντο και η Παπαφωτίου μπήκε στη γήπεδο για το σερβίς. Ακολούθησε σερί 6-0 για την εθνική και το σετ τελείωσε με άσσο.

Ανάλογη εξέλιξη είχαμε και στο δεύτερο σετ με την Ελλάδα και τρέχει σερί 7-0 και το 17-16 να γίνεται 24-16 με πρωταγωνίστριες τις Λαμπρούση, Διώτη και Χαντάβα. Το σέρβις της Παπαφωτίου βοήθησε και στο τρίτο σετ. Στο 19-19 έγινε λάθος από την Πολωνία και στη συνέχεια η πασαδόρος της ΑΕΚ πήρε στη γραμμή. Πήρε άσσο για το 21-19, η επίθεση της Διώτη διαμόρφωσε το 22-20 και η Χαντάβα έβαλε την Ελλάδα σε ματς μπολ. Η Πολωνία μείωσε σε 24-23, αλλά η Χαντάβα τελείωσε το ματς.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-23)