Το ιστορικό ρεκόρ του Κλόζε

To 2006 επί Γερμανικού εδάφους και πιο συγκεκριμένα στο Ντόρτμουντ, ο Ρονάλντο άνοιγε το σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό και η Βραζιλία νικούσε την Γκάνα με 3-0 στη φάση των «16» και περνούσε στα προημιτελικά όπου αποκλείστηκε από την Γαλλία. Ηταν το τελευταίο γκολ του «φαινόμενου» σε Μουντιάλ. Το 15ο! Οκτώ χρόνια αργότερα στη Φορταλέτζα…επί Βραζιλιάνικου εδάφους, ο Μίροσλαβ Κλόζε ισοφάριζε για την Γερμανία σε 2-2. Μπήκε αλλαγή και χρειάστηκε 112 λεπτά συμμετοχής για να σκοράρει! Αντίπαλος; Η Γκάνα! Γκολ: Νο 15!
Την 1η Ιουνίου του 2002, ξεκίνησε το σερί του στον αγώνα με την Σαουδική Αραβία στο Σαπόρο της Ιαπωνίας. Εκεί πέτυχε το μοναδικό του χατ-τρικ στο 8-0 της Γερμανίας και οκτώ χρόνια αργότερα έκλεισε τον κύκλο του στις 3 Ιουλίου του 2010 στο 4-0 επί της Αργεντινής στον προημιτελικό. Επτά γκολ με κεφαλιές και άλλα τόσα με σουτ (κυρίως πλασέ μέσα στη περιοχή που είναι η σπεσιαλιτέ του…). Πάμε να δούμε τα 14 προηγούμενα γκολ του σε πίνακα αλλά και σε  βίντεο: