ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 28 ΙΟΥΝΙΟΥ (vd)

Ακριβώς τέσσερα χρόνια σαν σήμερα στη Νότιο Αφρική, για την ίδια φάση του τουρνουά, η Βραζιλία αντιμετώπιζε και πάλι την Χιλή. Επικράτησε τότε με 3-0 και πέρασε στα προημιτελικά. Κατά τα η μέρα ανήκει στην Γαλλία. Το 1958 και το 1986 κατέκτησε την τρίτη θέση στον μικρό τελικό και το 1998 απέκλεισε μετά από συναρπαστική μάχη την Παραγουάη στη φάση των «16».

1950

Γκέλα για την Σουηδία με την Ελβετία στο Σάο Πάολο (2-2 με τους Ελβετούς να ισοφαρίζουν στο 88’ με τον Ζακ Φατόν). Σε άλλο αγώνα η Γιουγκοσλαβία άνοιξε το σκορ με τον Στέφαν Μπόμπεκ και επικράτησε του Μεξικού με 4-1.

1958

Μικρός τελικός στο Σουηδικό Μουντιάλ με την Γαλλία να νικά με το χορταστικό 6-3 την Γερμανία με τον Ζιστ Φοντέν να πετυχαίνει καρέ γκολ (τα άλλα δύο ο Ιβόν Ντουί).

1982

H Γαλλία με σκόρερ τον Μπερνάρ Ζεγκινί νίκησε 1-0 την Αυστρία στο «Βιθέντε Καλντερόν» της Μαδρίτης ενώ στο Καμπ Νου η Πολωνία με ρεσιτάλ του Ζίμπι Μπόνιεκ (χατ-τρικ) επικράτησε 3-0 του Βελγίου.

1986

Μικρός τελικός και πάλι με νικήτρια την Γαλλία και πάλι με χορταστικό σκορ. Με 6-3 το 1958, με 4-2 με αντίπαλο το Βέλγιο, 18 χρόνια αργότερα στη Πουέμπλα αλλά με την βοήθεια του έξτρα χρόνου της παράτασης.

1994

Βραζιλία και Σουηδία αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο Σίλβερντομ με τον Ρομάριο να ισοφαρίζει το γκολ του Κένετ Άντερσον. Στο Ιστ Ράδερφορντ, Ιρλανδία και Νορβηγία έμειναν στο 0-0 ενώ μια ακόμη ισοπαλία έγινε στην αναμέτρηση της Ιταλίας με το Μεξικό (1-1). Το σκορ της ημέρας αλλά και του τουρνουά στο Πάλο Άλτο: Ρωσία-Καμερούν 6-1 με δύο τρομερά και ανεπανάληπτα ρεκόρ. Ο Ολεγκ Σαλένκο πέτυχε τα πέντε από τα έξι γκολ των Ρώσων και ο  Ροζέ Μιλά πετύχαινε γκολ στα 42 του χρόνια!

1998

H Δανία έκανε περίπατο στο Σεντ Ετιέν με την Νιγηρία (4-1) και πέρασε στα προημιτελικά ενώ η Γαλλία χρειάστηκε ένα γκολ του Λορέν Μπλαν στο 113’ για να λυγίσει την αντίσταση της Παραγουάης στην παράταση (1-0) στο Λανς.

2010

Η Βραζιλία στο Γιοχάνσεμπουργκ πέρασε άνετα το εμπόδιο της Χιλής για να βρεθεί στους «8» με 3-0 και σκόρερ τους Ζουάν, Λουίς Φαμπιάνο και Ρομπίνιο. Στα προημιτελικά πέρασε και η Ολλανδία νικώντας 2-1 την Σλοβακία με γκολ των Ρόμπεν και Σνέιντερ πριν μειώσει με πέναλτι ο Βίτεκ στις καθυστερήσεις.