Μεγάλη νίκη για την Ισπανία

«Φωτιά» στον όμιλο της Εθνικής έβαλε η Ισπανία, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε επικράτησε της Λιθουανίας με 65-62 και πλέον η αναμέτρηση της Τρίτης (15/07) ανάμεσα στην Εθνική μας και τους «φούριας ρόχας» είναι εξαιρετικά σημαντική.

H Ισπανία, η οποία μπήκε στην δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ, μη μεταφέροντας νίκη όπως και η Εθνική μας κατάφερε να κάμψει έστω και με δραματικό τρόπο την αντίσταση της Λιθουανίας. Η ισπανική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το τέλος του οποίου την βρήκε να προηγείται με 39-28. Οι τυπικά γηπεδούχοι Ισπανοί έκαναν πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την διαφορά τους ακόμα και στους 16 πόντους και το 56-40 στο 29ο λεπτό, αλλά η Λιθουανία ξύπνησε στην τελευταία περίοδο και έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς. Στο 39ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο με 62-62, αλλά ένα δευτερόλεπτο πριν από το φινάλε ο Ντάριο Μπριζουέλα πήρε την ευθύνη, σούταρε για τρεις και έτσι η Ισπανία επικράτησε με 65-62!