Ζορίστηκαν αλλά νίκησαν οι Γυναίκες

Με νίκη σε ένα “θρίλερ” ως την τρίτη περίοδο άρχισε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική ομάδα πόλο των Γυναικών επικρατώντας της Μεγάλης Βρετανίας με 9-7. Η Ελλάδα προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-1 αλλά το δεύτερο και το τρίτο ολοκληρώθηκαν στην ισοπαλία (4-4 και 6-6). Στην τελευταία περίοδο βάλαμε τρία γκολ, δεχτήκαμε ένα και πήραμε τη σημαντική νίκη βγάζοντας τρεις φορές επιθέσεις με παίκτρια λιγότερη.
Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας η Τσουκαλά με τρία γκολ, από δύο σημείωσαν Πλευρίτου και Ασημάκη ενώ μια φορά σκόραραν οι Διαμαντοπούλου και Μανωλιουδάκη. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η τερματοφύλακας Ελένη Κούβδου.
“Κλειδί” της επικράτησης οι καλές άμυνες στο τέταρτο οκτάλεπτο στην Γκίμπσον (3 γκολ) και στην Γουίλκοξ (2 γκολ).
Επόμενη αντίπαλος της Ελλάδας στον 1ο όμιλο η Ουγγαρία την Παρασκευή στις 18:30. Με νίκη η πρωτιά του ομίλου θα παιχτεί στην τελευταία αναμέτρηση με την Ολλανδία. Η Εθνική ομάδα των Γυναικών έχει βάλει ως στόχο το βάθρο στη διοργάνωση.
Οκτάλεπτα: 1-2, 3-2, 2-2, 1-3