Ιαπωνικό χαρακίρι στο Παγκόσμιο (pic)

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κάτω των 17 βρίσκεται στην φάση των 16. Εκεί όπου οι ΗΠΑ αντιμετώπιζαν την Ιαπωνία.
Ή αλλιώς… έπαιζαν μόνες τους!
Η Ιαπωνία φυσικά δεν είχε βλέψεις για κάτι περισσότερο από μία αξιοπρεπή εμφάνιση απέναντι στις ΗΠΑ κάτι που για κακή της τύχη δεν κατάφερε. Ενδεικτικά στα πρώτα 4.30 λεπτά οι ΗΠΑ είχαν πετύχει 22 πόντους και οι Ιαπωνία… 0!!!
Η πρώτη περίοδος έληξε με την διαφορά να είναι σε ιλιγγιώδη επίπεδα. 41-6! Οι παίκτες της Ιαπωνίας δεν κοίταζαν το ταμπλό.
Διψήφιο αριθμό πόντων κατάφερε να σημειώσει η Εθνική ομάδα της Ιαπωνίας μόλις στο… 12ο λεπτό, 49-10.
Προφανώς οι νεαροί Αμερικάνοι το έριξαν στην πλάκα. Μπάσκετ δεν παίχτηκε και 3.30 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου η διαφορά είχε ανέβει στους …(κομπιουτεράκι…61 μείον 12 ίσον 49) 49 πόντους! Ημίχρονο 75-17. Διαφορά αυξανόμενη με… γεωμετρική πρόοδο.
Το θέμα, στην τρίτη περίοδο, ήταν πότε θα έσπαγε το φράγμα των 100 πόντων η Αμερική. Και το έπραξε 1.30 πριν την λήξη της περιόδου με το λέι απ του Τατούμ για το 100-27.
Στην τέταρτη περίοδο, τα στοιχήματα έπεφταν βροχή όσον αφορά την τελική διαφορά! Στα 3.30 πριν τη λήξη, οι ΗΠΑ είχαν κατεβάσει ταχύτητα και η διαφορά είχε φτάσει στους 80 πόντους, 114-34.
Τελικώς η λύτρωση για τους Ιάπωνες ήρθε με το άκουσμα της κόρνας της γραμματείας. Το κοντέρ σταμάτησε στους 84 πόντους και οι ΗΠΑ στους 122! Τελικό σκορ 122-38.
Για τις ΗΠΑ 6 παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ μόνος του πάλευε για τους Ιάπωνες ο Χατσιμούρα που πέτυχε 25 πόντους, από τους 38 της ομάδας του!
Στην φωτογραφία από την μετάδοση του αγώνα φαίνεται ξεκάθαρα η απόγνωση στο βλέμμα του Ιάπωνα τεχνικού.