Αρχική / More / Αθλητικά / Άνετα η Ντόρτμουντ, αποκλείστηκε η Στουτγάρδη
Άνετα η Ντόρτμουντ, αποκλείστηκε η Στουτγάρδη thumbnail

Άνετα η Ντόρτμουντ, αποκλείστηκε η Στουτγάρδη

Εύκολο έργο είχε η Μπορούσια Ντόρτμουντ στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς το Σάββατο (16/8) επικράτησε με 4-1 της Κίκερς Στουτγκάνρντερ (ομάδας Γ’ κατηγορίας) στο «Mercedes-Benz-Arena» και έκλεισε θέση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Για τους Βεστφαλούς βασικός αγωνίστηκε ο Μάρκο Ρόις (αντικαταστάθηκε στο 57′) κάνοντας την επανεμφάνιση του μετά τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη, όπως και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τον οποίο ο Γιούργκεν Κλοπ έχει μόνιμα βασικό.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με τον Μικιταριάν στο 30′ και έκανε το 2-0 στο 55′ με τον Ομπαμεγιάνγκ. Ο Εντβίν-Μπονσού έκανε το 2-1 στο 60′, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ και ο Ράμος με γκολ τους στο 78′ και στο 89′ «σφράγισαν» τη νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, θύμα έκπληξης έπεσε η Στουτγάρδη η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Μπόχουμ, ομάδα Β’ κατηγορίας, και έμεινε εκτός Κυπέλλου. Αντίθετα, εύκολα ή δύσκολα, την πρόκριση πανηγύρισαν τόσο η Γκλάντμπαχ όσο και η Χέρτα Βερολίνου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του 1ου γύρου του Κυπέλλου Γερμανίας:

Παρασκευή (15/8)
Αλεμάνια Βαλνταλγκεσχάιμ – Λεβερκούζεν 0-6
Χέμνιτσερ – Μάιντς 5-4 στα πέναλτι, 3-3 καν. διάρκεια / 5-5 παράταση
Ντούισμπουργκ – Νυρεμβέργη 1-0

Σάββατο (16/8)
Χόμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-3
Βάλντκιρχ – Γκρόιτερ Φιρτ 0-3
Μπρέμερ – Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ 0-1
Μπράουνσβαϊγκ – Κολωνία 0-4
Βικτόρια Κολωνίας – Χέρτα 2-4
Κίκερς Στουτγάρδης – Ντόρτμουντ 1-4
Αστόρια Βάλντορφ – Ανόβερο 1-3
Όπτικ Ράτχενοβ – Ζανκτ Πάουλι 1-3
Μπόχουμ – Στουτγάρδη 2-0
Βέεν Βισμπάντεν – Καϊζερσλάουτερν
Σπόρτφροϊντε Ζίγκεν – Φρανκφούρτη
Βικτόρια Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Κυριακή (17/8)
Ιένα – Ερτσγκεμπίργκε
Ιλέρτισεν – Βέρντερ Βρέμης
Παλίμα Αμβούργου – Χoφενχάιμ
Χόλσταϊν – Μόναχο 1860
Σβάρτς Βάις Ρέντεν – Άαλεν
Πρόισεν Μίνστερ – Μπάγερν Μονάχου
Αρμίνια Μπίλεφελντ – Ζαντχάουζεν
Άιντραχτ Τρίερ – Φράιμπουργκ
Βίρτσμπουργκερ Κίκερς – Φορτούνα Ντίσελντορφ
Νοϊμπράντενμπουργκ – Καρλσρούη
Λειψία – Πάντερμπορν
Μαγδεμβούργο – Άουγκσμπουργκ
Ντάρμσταντ – Βόλφσμπουργκ

Δευτέρα (18/8)
Χαιντενχάιμ – Ουνιόν Βερολίνου
Κότμπους – Αμβούργο
Ντιναμό Δρέσδης – Σάλκε

* Με έντονα μαύρα γράμματα οι ομάδες που πέρασαν στην επόμενη φάση.

X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι, η λειτουργία του online chat θα πραγματοποιείται καθημερίνα Δευτέρα με Κυριακή και ώρες 18.00-21.00.

Μέγιστη χρονική διάρκεια συνομιλίας 15 λεπτά.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας μέχρι τώρα.

Με εκτίμηση,

Η ομάδα του boro.gr

Κάντε click για να αρχίσετε
X