Ισόβαθμες στην κορυφή Άντερλεχτ και Γάνδη

Η Άντερλεχτ έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Βέστερλο και δεν μπόρεσε να κάνει το τέσσερα στα τέσσερα στο βελγικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα των Βρυξελλών βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο, ωστόσο κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος. Ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για την Άντερλεχτ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχει πλέον… συγκάτοικο στην κορυφή την Γάνδη, η οποία επικράτησε 3-1 της Ζούλτε Βάρεγκεμ. Μπορεί οι γηπεδούχοι να βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Σιλά στο 44ο λεπτό, όμως κατάφεραν να ανατρέψουν τον αγώνα με τον Χαμπίμπου να σκοράρει στο 69′ και τον Μιλίσεβιτς στο 72′ και το 84′. Στο 61′, μάλιστα, έχασαν και πέναλτι με τον Κουμς.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Μουσκρόν – Σταντάρ Λιέγης 5-2 (19′ και 33′ Ντιαμπί, 23′ και 86′ Μπαντρί, 66′ Ντελακούρ / 12′ Ντε Καμάργκο, 43′ Γουάτ)
Μπριζ – Σερκλ Μπριζ 1-1 (29′ Νικολάς Καστίγιο / 66′ Καμπανανγκά)

Σάββατο
Κόρτραϊκ – Γκενκ 1-1 (29′ αυτ. Μπίζοτ / 64′ Ιμπογό Ιλομπέ)
Οστάνδη – Μέχελεν 2-0 (70′ Ντε Σούτερ, 73′ Ράιτινξ)
Σαρλερουά – Βάασλαντ-Μπέβερεν 2-2 (2′ Σαγκλίκ, 74′ Τζουζέπε Ροσίνι / 56′ Ντεστόρμ, 90′ Μίλος Μάριτς)
Λόκερεν – Λιρς 2-0 (19′ πέν. Μίγιατ Μάριτς, 23′ Αμπρουραχιμί)

Κυριακή
Γάνδη – Ζούλτε Βάρεχεμ 3-1 (69′ Αμπιμπού, 72′ και 84′ πέν. Μιλίτσεβιτς / 44′ Ιντρισά Σιλά)
Βέστερλο – Άντερλεχτ 2-2 (20′ αυτ. Μπεμπά, 42′ Χέουντενς / 50′ Σιριάκ, 67′ πέν. Τίλεμανς)