Νίκη ψυχολογίας εν όψει Παγκοσμίου στην Τουρκία!

Νίκη ψυχολογίας πέτυχε η Εθνική ομάδα επί της Τουρκίας μέσα στην Πόλη (76-72) στο τελευταίο τεστ της πριν την συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας (30/8-14/9)!

Η Εθνική ομάδα μπήκε στον αγώνα χωρίς συγκέντρωση και ενέργεια και με την Τουρκία να ευστοχεί σε δύο τρίποντα με τους Χέρσεκ, Αρσλάν, βρέθηκε να χάνει με 11-0 λίγο μετά το πρώτο τρίλεπτο. Μετά το τάιμ άουτ του Φώτη Κατσικάρη η «επίσημη αγαπημένη» συνήλθε και ξεκινώντας από την καλή άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη, Γιάννη Μπουρούση ισοφάρισε σε 13-13 με επιμέρους σκορ 11-2 περίπου τρία λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τις αλλαγές η ελληνική ομάδα έχασε λίγο την συνοχή της και η Τουρκία χτυπώντας μέσα στην ρακέτα ξέφυγε με 7 (22-15) στο 8’. Η Εθνική, ωστόσο, με μακρινού σουτ του Ζήση και καλάθι του Βουγιούκα μείωσε στους τρεις (22-19 σκορ πρώτου δεκάλεπτου).

Με βολές των Βουγιούκα και Πρίντεζη η «επίσημη αγαπημένη» μείωσε στον πόντο (22-21 στο 11’ και 25-24 στο 13’) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά στην συνέχεια η Εθνική βγήκε από τον ρυθμό της στην επίθεση και την συγκέντρωση της στην άμυνα από τον ζον πρες των Τούρκων, που κατέληγε σε ζώνη και δέχθηκε σερί 7-0 με πέντε πόντους του Ακιόλ. Η Τουρκία ξέφυγε με 32-24 στο 14’ και με 9 (35-26) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εθνική, ωστόσο, γρήγορα «επέστρεψε» στο ματς και με σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη ισοφάρισε σε 35-35 με περίπου δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Με δύο καλάθια του Μπουρούση η «επίσημη αγαπημένη» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ ισόπαλο (39-39).

Η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να έχει προσπεράσει στο σκορ εάν δεν είχε κενά διαστήματα στην απόδοση της και δεν έχανε ριμπάουντ στην άμυνα, που έδωσαν στους Τούρκους ευκαιρίες για δεύτερες επιθέσεις.

Η Εθνική πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου με καλάθι του Βουγιούκα από επιθετικό ριμπάουντ (41-39) και στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου κυριαρχούσε στο παρκέ, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έχοντας πολύ καλό ρυθμό και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καλάθη, Πρίντεζη. Στο 27’ η «επίσημη αγαπημένη» προηγήθηκε και με διαφορά 6 πόντων (57-51) με τρίποντο του Αντετοκούνμπο και καλάθι του Μπουρούση στον αιφνιδιασμό.

Στα τελευταία δύο λεπτά, ωστόσο, η Τουρκία… τιμώρησε δύο ολιγωρίες της στην άμυνα και με τρίποντα των Πρέλντζιτς, Τουντσερί ισοφάρισε σε 57-57 (σκορ τρίτης περιόδου).

Οι Τούρκοι πήραν ξανά το προβάδισμα μετά από σχεδόν ένα δεκάλεπτο στις αρχές της τέταρτης περιόδου (59-57 και 62-59 στο 31’), αλλά η Εθνική απάντησε γρήγορα με καλάθι του Βουγιούκα και τρίποντο του Καλάθη και προηγήθηκε με 64-62 ένα λεπτό αργότερα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν):  Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3, Χερσέκ 3, Πρέλντζιτς 18, Τουντσερί 6, Σαβάς 2, Γκιονλούμ 5, Αρσλάν 9, Ασίκ 12, Ακιόλ 8, Μαχμούτογλου, Μπαλμπάι 2

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (5ρ), Ζήσης 7 (3α), Βασιλειάδης 3 (5ρ), Καλάθης 11 (3α), Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Βουγιούκας 11 (5ρ), Πρίντεζης 13 (6ρ), Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 5 (5ρ).