Σοβαρεύτηκε και νίκησε η Ουκρανία

Για ένα ημίχρονο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ η Δομινικανή Δημοκρατία στο παιχνίδι πρεμιέρας απέναντι στην Ουκρανία.
Οι Ουκρανοί στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού αποφάσισαν να δείξουν τον πραγματικό τους εαυτό και να πάρουν τη νίκη με 72-62.
Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Ουκρανούς να είναι πίσω με 12-13 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 27-27.
Η τρίτη περίοδος ήταν κλειδί για την έκβαση του αγώνα αφού με επιμέρους σκορ 21-13 η ομάδα του Μάικ Φρατέλο, αποφάσισε να σοβαρευτεί. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες τους Ορλάντο Αντιγκουά προσπάθησαν να πλησιάσουν στον σκορ χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.
Κορυφαίος για τους Ουκρανούς ο Τζίτερ με 16 πόντους, ενώ για την ομάδα της Δομινικανής Δημοκρατίας ο Γκαρσία με 18.
Τα δεκάλεπτα:12-13, 27-27, 48-40, 72-62
Ουκρανία: Πουστοζβόνοβ 5, Τζίτερ 16, Μίσουλα 8, Μιχαιλιούκ, Γκλαντίρ 12, Λίποβι 4, Νατιάζκο 2, Ζαμπιρτσένκο 3, Κορνιένκο 9, Ζάιτσεβ, Πουτσόβι, Κράβτσοβ 13
Δομινικανή Δημοκρατία: Σόσα 11, Φορτούνα, Κονάντο 2, Λιζ 2, Σαντάν, Γκαρσία 18, Φελντέινε 10, Βάργκας 4, Σάντσες 5, Μπάεζ 4, Ραμόν, Μαρτίνεζ 6