Για πλάκα οι ΗΠΑ

Χωρίς να συναντήσουν καμία απολύτως αντίσταση οι ΗΠΑ έκαναν το 3 στα 3, αφού νίκησαν με 98-71 τη Νέα Ζηλανδία στο παιχνίδι για τον τρίτο όμιλο.
Οι ΗΠΑ, όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο, έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και σκόραραν κατά βούληση. Από την αρχή όλοι ήξεραν τον νικητή και ανάλυση επί της ουσίας δεν μπορεί να γίνει. Για ένα δεκάλεπτο η Νέα Ζηλανδία κρατήθηκε κοντά στο σκορ αλλά από εκεί και πέρα οι δρόμοι των ομάδων …χωρίστηκαν για τα καλά. το 57-35 του ημιχρόνου μιλάει από μόνο του για την εικόνα του παιχνιδιού.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ΗΠΑ χαλάρωσαν, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν ανησύχησαν δευτερόλεπτο. Με την διαφορά να κάνει… γύρους στους 30 πόντους, τελικά οι ΗΠΑ έφτασαν τους 6 βαθμούς στον όμιλο με το τελικό 98-71.
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 57-35, 75-57, 98-71
ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 12, Τόμσον 12, Ρόουζ 3, Φαρίντ 15, Γκέι 2, Ντε Ροζάν 4, Άιρβινγκ 10, Πλάμλι 1, Κάζενς 4, Χάρντεν 13, Ντέιβις 21, Ντρούμοντ 1
Νέα Ζηλανδία (Νέναντ Βούσινιτς): Τάιτ 5, Μπαρτλε 9, Πένι 6, Βουκονα 7, Κενι, Κ.Γουέμπστερ 8, Αμπερκρόμπι 4, Άντονι 11, Φοτού 8, Φρανκ 6, Λοε 3, Τ.Γουέμπστερ 4