Με θρίαμβο στο «λάτιν ντέρμπι» προκρίθηκε η Βραζιλία!

Με επιμέρους σκορ 52-29 στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία θριάμβευσε στην Μαδρίτη της Αργεντινής (85-65) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η Βραζιλία πιο «φρέσκια» και δυναμική μετά το ισορροπημένο πρώτο μέρος, κυριάρχησε στο δεύτερο της γερασμένης Αργεντινής, που με την παρούσα σύνθεση (Πριτζιόνι, Νοτσιόνι, Χέρμαν) έκλεισε τον «κύκλο» της την Ισπανία. Ο Ραουζλίνιο Νέτο ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο, αντικατέστησε με τον καλύτερο τρόπο τον Μαρτσελίνιο Χουέρτας και ηγήθηκε της αντεπίθεσης της ομάδας της «χώρας του καφέ» που κατέληξε σε θρίαμβο. Η Βραζιλία κατάφερε να περιορίσει την δράση του Λουίς Σκόλα, οι ψηλοί της επικράτησαν στις «μάχες» της ρακέτας και η Αργεντινή δεν είχε εναλλακτικές λύσεις για να φανεί ανταγωνιστική.

Η Αργεντινή ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 21-13 στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Πριτζιόνι, αλλά στην συνέχεια η Βραζιλία ισορρόπησε το ματς. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ισχνό προβάδισμα της Αργεντινής (36-33 σκορ πρώτου εικοσαλέπτου), αλλά στην τρίτη περίοδο η Βραζιλία με επιμέρους σκορ 24-11 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (57-47) λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Με πρωταγωνιστές τους Νέτο και Νενέ η Βραζιλία… έπαιζε μόνη της στην τέταρτη περίοδο. Η Αργεντινή δεν είχε κουράγιο και λύσεις και η Βραζιλία τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα… εκτόξευσε την διαφορά στους 18 πόντους (73-55). Τα τελευταία λεπτά είχαν εορταστικό χαρακτήρα για την Βραζιλία, που θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-36, 57-49, 85-65.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μανιάνο): Νέτο 21 (1), Τέιλορ 4, Γκαρσία 5 (1), Χουέρτας, Μπαρμπόσα 10, Βαρεζάο 8, Τζιοβανόνι 7 (2), Νένε 7, Βιέιρα 13 (1), Σπλίτερ 10.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 9, Μάτα, Καμπάσο 11 (2), Πριχιόνι 18 (3/3 τρίπ.), Λαπροβίτολα, Γκουτιέρεζ 6 (2), Ντέλια 2, Χέρμαν 5 (1), Νοτσιόνι 4, Σάφαρ 10.