Αυτοί ξέρουν καλά την Ατλέτικο! (video)

Για πολλούς παίκτες στον Ολυμπιακό η αναμέτρηση με την Ατέλτικο Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ είναι απλώς ένα…ακόμα ματς εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης!

Ο Ερίκ Αμπιντάλ, ο Τσόρι Ντομίνγκες, ο Νταβίντ Φουστέρ, ο Ιμπαραίμ Αφελάι, ο Αλμπέρτο Μποτία έχουν αντιμετωπίσει στην καριέρα τους στο ισπανικό πρωτάθλημα την Ατλέτικο, με ξεχωριστές ιστορίες για τον καθένα, ενώ ο Ρομπέρτο έχει φορέσει τη φανέλα της αλλά έχει τεθεί και αντίπαλός της.

Ο μοναδικός που έχει βάλει γκολ στην Ατλέτικο είναι ο Νταβίντ Φουστέρ. Το 2009 στο Ατλέτικο-Βιγιαρεάλ 1-2 είχε πετύχει το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του, ανοίγοντας το δρόμο για τη μεγάλη νίκη στο Βιθέντε Καλντερόν. Αυτό είναι και το μοναδικό ματς του Φουστέρ κόντρα στους Μαδριλένους.

Οι ασίστ του Τσόρι

Ο Ντομίνγκες έχει αγωνιστεί σε ένα καταπληκτικό ματς Ατλέτικο-Ράγιο Βαγιεκάνο 4-3 τη σεζόν 2012-13. Η Ατλέτικο είχε προηγηθεί 4-0, ο Τσόρι μπήκε αλλαγή στο 60 και έδωσε δύο ασίστ για να γίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς 4-3! Στο δεύτερο γύρο η Ράγιο νίκησε 2-1 αλλά ο Τσόρι δεν έπαιξε. Με τη φανέλα της Βαλένθια έπαιξε ένα 20λεπτο στο Ατλέτικο-Βαλένθια 4-1 το 2009, στο Βαλένθια-Ατλέτικο 1-1 το 2010 για 55 λεπτά και ήταν στον πάγκο στην νίκη 2-1 μέσα στο Καλντερόν το 2011.

Τα πάρτι και το τελευταίο ματς του Αμπιντάλ

Ο Ερίκ Αμπιντάλ έχει κάνει στην καριέρα του πολλά ματς και τεράστιες νίκες με την Μπαρτσελόνα επί της Ατλέτικο!

Το 2007-08: Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο 3-0 (90΄)
Το 2008-09: Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο 6-1 (90′)
Το 2009-10: Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο 5-2 (στον πάγκο, βασικός στην Ατλέτικο ο Ρομπέρτο).
Το 2010-11: Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο 3-0 (90΄)
Το 2011-12: Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο 5-0 (81′)

Συνολικά σε 6 ματς στο Καμπ Νου ο Αμπιντάλ έχει νικήσει την Ατλέτικο με σκορ 22-3!

Το τελευταίο του ματς πριν από τη μεγάλη περιπέτεια της υγείας του ήταν το Ατλέτικο-Μπαρτσελόνα 1-2, την άνοιξη του 2012!

Ο Ρομπέρτο παίκτης και αντίπαλος

Ο Ρομπέρτο έχει φορέσει 5 φορές τη φανέλα της Ατλέτικο αλλά ως αντίπαλος την έχει αντιμετωπίσει άλλες πέντε με τη φανέλα της Σαραγόσα. Με μία νίκη, το 1-0 της περιόδου 2011-12 και τέσσερις ήττες.

Η κακή παράδοση του Μποτία

Αυτός που δεν έχει καλή παράδοση εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης είναι ο Αλμπέρτο Μποτία.

Έχει παίξει 4 ματς, σε όλα έχασε. 0-2 και 0-2 με την Έλτσε περυσι. Και 0-1 και 0-4 με τη Σεβίλλη πρόπερσι. Σε όλα ήταν βασικός, σε δύο πήρε κάρτα.

Το εξάλεπτο του Αφελάι

Κι ο Ιμπραίμ Αφελάι έχει παίξει εναντίον της Ατλέτικο, αλλά μόλις έξι λεπτά με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα. Είχε μπει αλλαγή στο 84, στο Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο 3-0 πριν από τέσσερα χρόνια.

Δείτε το γκολ του Φουστέρ κόντρα στην πρώτη αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ.