Με Βεζένκοφ ο Άρης την Καβάλα

Με πρώτο σκόρερ τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, που πέτυχε 23 πόντους, ο Άρης νίκησε στο κλειστό της Καλαμίτσας, την Καβάλα με 77-64.

Ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις εν όψει της νέας σεζόν των «κίτρινων», που αγωνίστηκαν χωρίς τους Σωτήρη Μανωλόπουλο, Στέλιο Πουλιανίτη και Γιάννη Καραθανάση.

Η Καβάλα ξεκίνησε καλύτερα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-15. Βελτιώνοντας την άμυνά του και ευστοχώντας σε έξι τρίποντα, ο Άρης ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 41-33 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι «κίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 53-47. Ο Άρης διατήρησε την πρωτοπορία και διψήφια διαφορά και με τους Τόμας, Γκίκα να συμπαρίστανται επιθετικά στον Βεζένκοφ, πήρε τη νίκη με 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-41, 47-53, 64-77.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κριστέφσκι 15, Καράμπουλας 18 (2), Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 3 (1), Αγγελακόπουλος 6 (1), Χαρισμίδης 6, Καλαμπάκας 5 (1), Τότσιος 8 (1), Γκέλιος 2, Κατσαρές 4.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τόμας 12 (2), Γκίκας 8 (1), Πάσαλιτς 11 (3), Μούρτος 2, Ριντ 9 (1), Βεζένκοφ 23 (2), Σίμτσακ 2, Νέιμικ 10, Χαρίσης, Δήμας, Σαμαράς .