Σίτι η «ταχεία» των… 7!

Με 7 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι έκανε πάρτυ απέναντι στην Σέφιλντ Γουένσντει (7-0) και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Πέρασαν οι Τότεναμ, Τσέλσι και Μπράιτον.

Δεν καταλαβαίνει τίποτα η Σίτι! Το μεγάλο και ακριβό ρόστερ της επιτρέπει να χρησιμοποιεί μεγάλους παίκτες και στα …μικρά παιχνίδια. Έκανε πλάκα απέναντι στην Σέφιλντ Γουέντσντει για το Λιγκ Καπ μετά το 0-0 του πρώτου μέρους. Ασταμάτητος και ο Λάμπαρντ, ο οποίος μετά το ντέρμπι με τη Τσέλσι, σκόραρε το πρώτο και το τελευταίο γκολ!

Το καθήκον της έκανε και η Τσέλσι… Η ομάδα του Μουρίνιο νίκησε με 2-1 την Μπόλτον με τέρματα των Ζουμα και Όσκαρ .

Ο Γιώργος Σαμαράς αντικατέστησε τον σκόρερ Ιντέγιε  (21′) στη νίκη της Γουέστ Μπρομ με 3-2 επί της Χαλ. Δραματικό φινάλε στο ματς καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με δύο γκολ σε ένα λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της ημέρας στον 3ο γύρο του Λιγκ Καπ:

Μπέρτον – Μπράιτον 0-3 (18′ Ινς, 37′ Κ. Λούα Λούα, 66′ Μακάιλ-Σμιθ)

Τσέλσι – Μπόλτον 2-1 (25′ Ζούμα, 55′ Όσκαρ / 31′ Μιλς)

Μάντσεστερ Σίτι – Σέφιλντ Γουεν. 7-0 (47′ 90’+3′ Λάμπαρντ, 53′ 77′ Ντζέκο, 54′ Νάβας, 60′ πεν. Τουρέ, 88 Πόζο)

Τότεναμ – Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1 72′ Μέισον, 83′ Σολδάδο, 90’+1′ Κέιν / 61′ Γκραντ)

Γουέστ Μπρομ – Χαλ 3-2 (15′ Ιντέγιε, 87′ Μακόλει, 88′ Μπεραίνο / 41′ Τ. Ινς, 50′ Μπράντι)

Κρύσταλ Πάλας – Νιούκαστλ 2-2 παρ. (25 πεν. Γκέιλ, 90’+2′ Κάικαϊ / 36′ 48′ πεν. Ριβιερ)