Αχώριστοι στο ρετιρέ!

Η συγκατοίκηση στην κορυφή της βαθμολογίας του Καμπιονάτο συνεχίστηκε και την 4η αγωνιστική. Γιουβέντους και Ρόμα συνέχισαν με νίκες κόντρα σε Τσεζένα και Πάρμα αντίστοιχα και εξακολουθούν να μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Με τον Αρτούρο Βιντάλ να δείχνει πως έχει επιστρέψει πιο δυνατός μετά από τον τραυματισμό του, η Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 στο Τορίνο επί της Τσεζένα και πανηγύρισε το τέταρτο “τρίποντο” σε ισάριθμα ματς.

Ο Χιλιανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 18’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 64’ σκόραρε για δεύτερη φορά για να διώξει το άγχος από τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι και να “σφραγίσει” τη νίκη της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85’ ο Λιχτστάινερ.

Την ίδια ώρα η Ρόμα των βασικών στο σχήμα της Μανωλά, Τοροσίδη και Χολέμπας καρδιοχτύπησε στο “Ένιο Ταρντίνι” κόντρα στην Πάρμα αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το “διπλό” με σκορ 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λάιτς στο 27’ όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση με τον Ντε Κέλιε στο 56’. Αυτός που λύτρωσε τους “τζιαλορόσι” ήταν ο Μίραλεμ Πιάνιτς δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90’.

Στο 69’ ο “Τόρο” άφησε τη θέση του στον Μαϊκόν ενώ οι Μανωλάς και Χολέμπας αγωνίστηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης ξεκίνησε την… επανάσταση της Βερόνα στο ματς με την Τζένοα και ο Ιονίτα την ολοκλήρωσε. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός έδωσε ελπίδες στην ομάδα του μειώνοντας το σκορ σε 2-1 και ο Ρουμάνος στο 64’ πρόσφερε στη Βερόνα τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Βασικοί και αναντικατάστατοι Ταχτσίδης και Μόρας, στο 68’ ο Χριστοδουλόπουλος αντικατέστησε τον Χαβιέρ Σαβιόλα .

Απίστευτο ματς με έξι συνολικά γκολ έγινε στο “Σαν Πάολο”. Νάπολι και Παλέρμο πρόσφεραν μια χορταστική ισοπαλία (3-3) με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 11’ με 2-0 με τα γκολ των Κουλιμπαλί και Ζαπάτα και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε διάστημα έξι λεπτών (18’ και 24’) με Μπελότι και Βάσκεζ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι Ναπολιτάνοι πήρν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Καγιεχόν όμως, στο 61’ ο Μπελότι τους… επανέφερε στην τάξη διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Ίντερ νίκησε στην έδρα της με σκορ 2-0 την Αταλάντα . Στο 40’ ο Οσβάλντο έκανε το 1-0 και στο 87’ ο Ερνάνες με καταπληκτικό τρόπο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.