Στην Ευρωλίγκα η Ούνιξ των Ελλήνων με νέα ανατροπή!

Με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και χθες απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, η Ούνιξ Καζάν νίκησε την Βιλερμπάν με 88-79 στον τελικό του προκριματικού γύρου της Ευρωλίγκας και προκρίθηκε στην κανονική περίοδο!

Η ομάδα των Αργύρη Πεδουλάκη, Κώστα Καϊμακόγλου και Νίκου Ζήση, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους (60-41) στο 23’ και παρόλα αυτά κατάφερε να νικήσει με 9 στο τέλος! Το επιμέρους σκορ των τελευταίων 17’ ήταν 47-19 για την Ούνιξ! Η ρωσική ομάδα θα αγωνιστεί στον πρώτο όμιλο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας με αντιπάλους τις Ρεάλ Μαδρίτης, Αναντολού Έφες των Ίβκοβιτς, Αγγέλου και Περπέρογλου, Ζαλγκίρις Κάουνας, Νίζνι και Ντινάμο Σάσαρι.

Ο Τζέιμς Ουάιτ με 21 πόντους και ένα τρίποντο, ο Ντ’ Ορ Φίσερ, ο Κέρτις Τζέρελς και ο Κώστας Καϊμακόγλου, που σκόραρε 13 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ ήταν οι πρωταγωνιστές της νίκης της Ούνιξ. Η ρωσική ομάδα ήταν κακή αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην δεύτερη περίοδο διάστημα στο οποίο δέχθηκε 33 πόντους, με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 14 πόντους (53-39) με το τέλος του εικοσαλέπτου. Πρωταγωνιστής της Βιλερμπάν ήταν ο πολύπειρος Ντέιβιντ Άντερσεν. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 στις αρχές του δεύτερου μέρους, όμως, η Ούνιξ… αφυπνίστηκε βελτιώθηκε αμυντικά, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου προηγήθηκε με 64-62.

Με την ψυχολογία υπέρ της, η Ούνιξ επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της στην τέταρτη περιόδο, η γαλλική ομάδα δεν είχε απαντήσεις και θριαμβευτικά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη προκρίθηκαν στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, που ήταν και ο πρωταρχικός στόχος για την φετινή αγωνιστική χρονιά.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 53-39, 64-64, 79-88.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Βενσάντ): Γκριν 8 (2), Τσαρλς, Τζάκσον 12 (3), Άντερσεν 27 (2 τρ., 9 ριμπ.), Σανγκαρέ 6 (2), Λάιτι 2, Μπάντερ 4 (1), Νίβινς 8, Σι 12.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πεδουλάκης): Ουάιτ 21 (4/4 β., 7/10 διπ., 1/2 τριπ.), Λάνγκφορντ 9 (1 τριπ., 6 α.), Ζήσης 3 (0/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 1 λάθος), Μπάικοφ, Σανικίτζε 5 (1), Σοκόλοφ 4, Καϊμακόγλου 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Φίσερ 18 (8 ριμπ.), Τζέρελς 15 (2).