Με το… δεξί η Ρεάλ, «θύμα» έκπληξης η Βαλένθια

Η Ρεάλ Μαδρίτης… φλέρταρε με την έκπληξη στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος, αλλά τελικά νίκησε με άνεση την Γκραν Κανάρια (70-57). Σε αντίθεση με την «Βασίλισσα», η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας (16/10 στην Ισπανία) Βαλένθια έπεσε… θύμα έκπληξης και ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μούρθια (85-76).

Η Ρεάλ βρέθηκε στο «Παλάσιο Ντε Ντεπόρτες» πίσω στο σκορ με 30-23 στο 13’ και με 43-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, μπήκε αποφασισμένη να παίξει άμυνα, δέχθηκε μόλις δύο πόντους από την Γκραν Κανάρια στην τρίτη περίοδο και συνολικά 14 στο δεύτερο μέρος και έφτασε με σχετική άνεση στην νίκη (70-57). Στο διάστημα που ήταν πίσω στο σκορ καλύτερος παίκτης ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 14 πόντους (8/9 βολές και 3/7 δίποντα) και 7 ριμπάουντ, ενώ την ώθηση για την ανατροπή και την επικράτηση την έδωσε ο Γκουστάβο Αγιόν με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι 15 πόντοι και τα 7 ριμπάουντ του Πάμπλο Αγκουιλάρ δεν ήταν αρκετά για την Βαλένθια να γλιτώσει την ήττα από την Μούρθια (85-76) του Λίμα, που σκόραρε 22 πόντους.

Η Μπιλμπάο είχε εύκολο έργο στην πρεμιέρα απέναντι στην Φουενλαμπράδα (73-54) με τον Άλεξ Ερβέλ να σκοράρει 17 πόντους και να παίρνει 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Άντι Πάνκο (14 πόντοι), ενώ ο Μάνος Παπαμακάριος σε περίπου 11’ συμμετοχής έδωσε μια ασίστ.