«Κόμπρα» η Τσέλσι, πήρε και το ντέρμπι (video)

Είχε Ντε Χέα η Γιουνάιτεντ (videos)

Νίκη 42 ημέρες μετά για Τότεναμ

Η Τσέλσι κυριαρχεί στην φετινή σεζόν του αγγλικού πρωταθλήματος και παρέμεινε αήττητη μετά από το ντέρμπι με την Άρσεναλ για την 7η αγωνιστική.

Ήταν ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο κόντρα σε μία Άρσεναλ που είχε αδύναμο κέντρο χωρίς τους Ράμσεϊ και Αρτέτα. Ο αγώνας ξεκίνησε με εικοσάλεπτη καθυστέρηση λόγω επεισοδίων έξω από το Στάμφορντ Μπριτζ.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του ματς ήταν ο τραυματισμός του Κουρτουά στο κεφάλι στο 10ο λεπτό, ύστερα από σύγκρουσή του με τον Αλέξις Σάντσες. Ο Βέλγος γκολκίπερ συνέχισε να αγωνίζεται μέχρι που τελικά αντικαταστάθηκε από τον Τσεχ 12 λεπτά αργότερα.

Ο Γκάρι Κέιχιλ θα μπορούσε να αποβληθεί στο 20ο λεπτό για μαρκάρισμα στον Χιλιάνό της Άρσεναλ. Τότε ήταν που ο Βενγκέρ πήγε και έσπρωξε τον Μουρίνιο με τον Άτκινσον να τους παρατηρεί.

Στο 25 η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι με τον Αζάρ, φάση στην οποία επίσης θα μπορούσε να αποβληθεί ο Κοσιελνί. Ο Βέλγος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0. Υπήρξε και άλλη περίπτωση για κόκκινη, όταν ο «κιτρινισμένος» Τσέιμπερς μάρκαρε άτσαλα τον Σούρλε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρωνται έντονα για χέρι εκτός περιοχής του Φάμπρεγκας στο 64. Η Τσέλσι έπαιξε πιο αμυντικά μέχρι το τέλος του ματς αλλά δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλό της, έστω και αν εκείνη είχε τον έλεγχο της μπάλας. Στο 78 ο Ντιέγκο Κόστα δέχθηκε μια εκπληκτική ασίστ από τον Φάμπρεγας την οποία και μετουσίωσε σε τέρμα για το τελικό 2-0. Αυτό ήταν το 9 γκολ του Ισπανού σε επτά αγωνιστικές και η έβδομη ασίστ του συμπατριώτη του.