Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ!

Παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα του (18-1 στο 4’) ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε την παράταση για να καταβάλει στο «Παλατάκι» την αντίσταση του Ρεθύμνου (88-79, κ.α. 69-69).

Πρωταγωνιστής του «Δικέφαλου» στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ο αρχηγός του, Κώστας Χαραλαμπίδης. Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με 2/2 τρίποντα του Χρήστου Σαλούστρου και με τον Τζούλιαν Βον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Στο 4’ το σκορ ήταν 18-1 για τον «Δικέφαλο»! Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν από το σοκ και με σερί 7-0 μείωσαν σε 18-8 στο 9’.

Ο «Δικέφαλος», όμως, ξέφυγε πάλι με 15 (31-16) στο 14’, αλλά το Ρέθυμνο επανήλθε με πρωταγωνιστή τον Τσέισον Άλεν, που σκόραρε 11 πόντους στην δεύτερη περίοδο, και μείωσε σε 36-28 δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Η κρητική ομάδα με «όπλα» την βελτιωμένη άμυνα της και τα επιθετικά ριμπάουντ έκανε την ολική επαναφορά στην τρίτη περίοδο και προσπέρασαν με 50-49 47’’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Με πρωταγωνιστή τον Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ τελείωσε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ (54-52).

Ο «Δικέφαλος» ξέφυγε πάλι με 7 (61-54) στο 33’, αλλά το Ρέθυμνο έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 11-3 πέρασε μπροστά στο σκορ (65-64) με 3’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Η κρητική ομάδα προηγήθηκε με τον Μουχάμεντ Φαγιέ (69-67) 55’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ (69-69) με 6’’ να απομένουν για το τέλος και στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου, ο Άλεν αστόχησε.

Στην παράταση ο Όντουμ με τρίποντο έδωσε… αέρα 4 πόντων στον «Δικέφαλο» (77-73) δύο λεπτά πριν την λήξη και το ματς «καθάρισε» ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο και δύο βολές, που έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (82-74) στους γηπεδούχους με 59’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 41-31, 54-52, 69-69 (κ.α), 88-79.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 2, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 12, Κάρτερ 19, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 7, Δέδας 4, Μαργαρίτης 7, Όντουμ 9, Βον 15, Σαλούστρος 11

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 15, Κουμπούρας 5, Σάφτενααρ 15, Άλεν 16,  Κάνσιλ 2, Καλαμπόκης 3, Φαγιέ 12, Χείλαρης 5, Κράβιτς 6.