«Τρίποντο» πρόκρισης για ΟΦΗ!

Μια ανάσα από την πρόκρισή στη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας είναι ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο επικράτησε στο “Γεντί Κουλέ” της Skoda Ξάνθη με 1-0 στην αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική των ομίλων του θεσμού και τέθηκε επικεφαλής του 3ου ομίλου με 4 βαθμούς.

Το “χρυσό” γκολ για τους κρητικούς πέτυχε ο Τζορτζ στο 84′ ο οποίος νίκησε με διαγώνιο πλασέ τον Ζαρόπουλο και χάρισε το πολύτιμο “τρίποντο” στην ομάδα του Ηρακλείου. Μάλιστα, το γκολ των κρητικών ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα καθώς οι Ακρίτες πίεζαν έχοντας χάσει νωρίτερα δύο σημαντικές ευκαιρίες με Ρενάν και Κλέιτον . Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ όμως ο Μερεμπασβίλι έστειλε την μπάλα άουτ από καλή θέση.

Η Ξάνθη απάντησε και στο 90’+4′ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με το δοκάρι του Λουσέρο.

Με αυτή τη νίκη ο ΟΦΗ έφτασε στους 4 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Skoda Ξάνθη ενώ εκκρεμεί η απόφαση για την τύχη της αναμέτρησης Νίκη Βόλου-Ζάκυνθος, η οποία ματαιώθηκε καθώς δεν κατατέθηκε η αμοιβή των διαιτητών από την γηπεδούχο ομάδα.