Δραματικό φινάλε και… Κόροιβος

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα ο Κόροιβος πήρε τη νίκη κόντρα στον ΚΑΟΔ στην Αμαλιάδα. Ο Βασίλιεβιτς με τρομερό τρίποντο στα 3” πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Νωρίτερα στην τρίτη περίοδο ο ΚΑΟΔ είχε περάσει μπροστά ακόμα και με 11 πόντους ωστόσο το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος ήταν εκπληκτικός.

Ισορροπημένο ήταν τον πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες. Ο ΚΑΟΔ πήρε μία μικρή διαφορά της τάξεως των 5 πόντων στο 5ο λεπτό με 10-5 ωστόσο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ με τις βολές του Αγγελόπουλου για 11-10 στα 3.30” πριν τη λήξη. Με τον Χρυσικόπουλο και τον Όντομ η ομάδα της Δράμας έφτασε στο 1.20” πριν το τέλος να είναι μπροστά με 20-15 και να κλείνει το δεκάλεπτο με 24-19.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με την ομάδα της Αμαλιάδας να διαλέγει το inside game και να φορτώνει με φάουλ τους φιλοξενούμενους. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ο Κόροιβος είχε εκτελέσει 23 ελεύθερες βολές γεγονός που με το 70%, του επέτρεψε να είναι κοντά στο σκορ για το 42-45 που ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ ήταν ανώτερος, έπαιξε καλή άμυνα και χρειάστηκαν 2 λεπτά για να χτίσει μία διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους, 1 λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου, για το 51-60. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι στους 9, 53-62.

Ο Κόροιβος έπαιξε πολύ καλή άμυνα και βρήκε σωστές επιθετικές επιλογές κατάφερε να όχι μόνο να πλησιάσει στο σκορ αλλά να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη. Στα 2.50” πριν τη λήξη ο Ρούμπιο με λέι απ βάζει τον Κόροιβο μπροστά στο σκορ με 67-66. Με 1/2 βολές ο Σλαφτσάκης ισοφαρίζει και ο Ρόμπερτ με 1/2 βολές και αυτός κάνει το 68-67 για την ομάδα της Αμαλιάδας. Στα 20” ο Ζάρας πετυχαίνει κρίσιμο δίποντο για το 68-69 και ο Βασίλιεβιτς με εκπληκτικό τρίποντο στα 3” κάνει το 71-69. Ο Ζάρας δοκίμασε το τρίποντο της νίκης αλλά δέχθηκε το μπλοκ από τον Κανονίδη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 53-62, 71-69

Κόροιβος: Μάτζετ 5 (1), Ρόμπερτ 17 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Αγγελόπουλος 7 (1), Παπαπέτρου, Ντέιβις, Βασιλίεβιτς 11 (2), Κανονίδης 6 (2), Φιλιππάκος, Γκάρετ 6, Ρούμπιο 16, Μπάτης

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 7, Τρότερ 5 (1), Τζόνσον 2, Γεωργάκης 3, Άτκινς 7 (1), Όντουμ 23 (3), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 3, Ζάρας 7, Λο 2, Χρυσικόπουλος 10 (1), Κολοβής