Με δύο… πρόσωπα ο Ολυμπιακός τα Τρίκαλα

Ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγάλη ενέργεια στο παρκέ του ΣΕΦ απέναντι στα Τρίκαλα και ήταν σαρωτικός στο πρώτο ημίχρονο (53-34). Στο δεύτερο, όμως, χαλάρωσε και η θεσσαλική ομάδα ανέβασε την απόδοση της και έφυγε από τον Πειραιά με αξιοπρεπή ήττα (87-72).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλη ένταση στην άμυνα από την αρχή του αγώνα και σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τους Δημήτρη Αγραβάνη και Δημήτρη Κατσίβελη να βγάζουν πολύ ενέργεια στον αμυντικό τομέα, αλλά και στον επιθετικό. Στην επίθεση η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε στην ρακέτα με τους Οθέλο Χάντερ, Μπρεντ Πέτγουεϊ να είναι οι κύριοι εκφραστές των ενεργειών της.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε πάρει διψήφια διαφορά (18-9). Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν την πρώτη περίοδο με ενεργητικό 31 πόντους και διαφορά 14.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και με εντυπωσιακό κάρφωμα του Δημήτρη Αγραβάνη στον αιφνιδιασμό προηγήθηκαν με 21 (47-26) λίγο πριν το 17’. Η διαφορά έφτασε και τους 26 και το νταμπλ σκορ (52-26) δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο τελείωσε με την ομάδα του Πειραιά στο +20 (54-34).

Τα Τρίκαλα μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στον αμυντικό τομέα. Με 6 σερί πόντους του Νέιτ Μπόουι μείωσαν στους 14 (54-40) στο πρώτο δίλεπτο και 55-42 λίγο αργότερα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 6-0 (61-42) λίγο πριν τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» στο +19 (71-52), χωρίς, όμως, να φτάσουν στα επίπεδα της απόδοσης του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 54-34, 71-52, 87-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 12 (2 τρ., 5 ρ.), Χάντερ 12 (6 ρ.), Ντάνστον 8 (5 ρ.), Σπανούλης 10 (1 τρ., 6 ασ.), Ντάρντεν 2 (6 ρ.), Σλούκας 11 (3 τρ.,  6ασ.), Λαφαγιέτ 6 (4 ασ.), Χριστοδούλου, Αγραβάνη 10 (1 τρ.), Μάντζαρης 10 (1), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 7 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ινγκραμ 2, Νικολόπουλος, Τρέισι 20 (2 τρ.,5 ρ., 4 ασ.), Μπόου 11, Τσούπκοβιτς 19 (5 τρ., 6 ρ.), Πάνος 6, Σπανός, Καμαριώτης, Ματαλών 8 (1), Θώδος, Βαρυτιμιάδης.