Κοντά στην πρόκριση ο ΠΑΟΚ!

Ο δικέφαλος κόλλησε το πόδι στο γκάζι και …πέρασε πάνω από την Μπούντουτσνοστ σαν να μην υπήρχε για το τελικό 80-60.

Ασταμάτητος ο δικέφαλος στο εφετινό Eurocup. Νίκησε με 80-60 τους ΜΑυροβούνιους και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΟΙ ασπρόμαυροι έπαιξαν εξαιρετικά και τελείωσαν το όποιο άγχος για τη νίκη πολύ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Στο 30′ το σκορ ήταν 63-34!

Η άμυνα του δικεφάλου ήταν το κλειδί της άνετης επικράτησης, αναγκάζοντας την Μπούντουτσνοστ σε πολλά λάθη.

Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι το πρώτο ξέσπασμα του δικεφάλου που του χάρισε το +11 (20-9 στο 9′)

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι παίκτες του Μαρκόπουλου έβαλαν στην επιθυμητή ροή την αναμέτρηση. Βρήκαν άμεσα απάντηση στην πρόσκαιρη μείωση του σκορ (29-22) από τους φιλοξενούμενους και με το καλάθι του Τσόχλα έφτασαν και πάλι στο +14 (37-23 στο 17′)

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχε η οποιαδήποτε υπόνοια για τον τελικό νικητή. Μεγάλο παιχνίδι από τον Μαρκ Κάρτερ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρσηη με 19 πόντους (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/1 βολές)

Δεκάλεπτα: 20-13, 42-25, 62-33, 80-60

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 11 (1), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 10 (2), Κάρτερ 19 (2), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 9 (3), Όντουμ 3, Βον 16, Σαλούστρος 5 (1).

Μπουντούσνοστ (Γιόβοβιτς): Κουκ 5, Σέχοβιτς 8 (2), Πλάνινιτς 2, Σούμποτιτς 2, Ντάσιτς 3 (1), Σέχι 15 (1), Βίτκοβατς 11 (2), Πόποβιτς 6, Τσάπιν 6 (2), Ρίκιτς 2.