Ματσάρα και νίκη για Ολυμπιακό

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 128 λεπτών ο Ολυμπιακός νίκησε στο Ρέντη τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ στο ντέρμπι των δύο φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος.Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 σετ αλλά είχαν κακή υποδοχή απέναντι στον Εθνικό που με την είσοδο του Σταύρου Κασαμπαλή μπήκαν στον αγώνα, ισοφάρισαν 2-2 σετ και ο αγώνας κρίθηκε με 15-12 στο 5ο σετ. Είναι η 4η συνεχόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη που κρίνεται στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος και αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ένα βαθμό μπροστά από τον Εθνικό και 3 μπροστά από τον ΠΑΟΚ ο οποίος εάν νικήσει τον Άρη την Κυριακή θα μπορέσει να πιάσει την κορυφή.
Ο Εθνικός παρά την ήττα του πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, έδειξε πως είναι κοντά στον Ολυμπιακό και έχει περιθώρια βελτίωσης. Οι 20 πόντοι που πήρε από το μπλοκ (7 πήρε ο Άντρις) και η άνοδος των Άντριτς, Δαλακούρα με την είσοδο του Κασαμπαλή ήταν το θετικά για την ακριτική ομάδα.
Το σκληρό ντέρμπι ξεκίνησε από νωρίς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 14-13 του πρώτου σετ και η διαφορά έγινε με τον άσσο του Κλαρκ για το 17-14. Αυτή η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος με τον Εθνικό να μην βρίσκει τον τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση.
Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ, δυνάμωσε κι άλλο το μπλοκ του (απέφερε 8 πόντους), και έφτασε να προηγείται με +3 μέχρι το 15-18. Ένας πόντος του Κοκκινάκη και ένα λάθος από πλευράς Εθνικού έφεραν την διαφορά στον πόντο (17-18, 18-19). Στη συνέχεια ο Άντριτς κάρφωσε άουτ και ο Κοκκινάκης πήρε άσσο με τον Ολυμπιακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ (20-19). Η διαφορά μεγάλωσε με νέο λάθος του Άντριτς και μπλοκ του Ντιάτσκοφ και ο Ολυμπιακός οδηγήθηκε στο 2-0.
Το σενάριο θα είχε το ίδιο τέλος και στο τρίτο σετ αν ο Σάκης Μουστακίδης δεν έκανε την αλλαγή πασαδόρου με τον Σταύρο Κασαμπαλή να παίρνει την θέση του Κροάτη Ζάρκο Κίσιτς. Ο 19χρονος έφερε ηρεμία στο παιχνίδι του Εθνικού και το 19-17 για τον Ολυμπιακό έγινε 19-19 με μπλοκ του Μίχαλ στον Ντιάτσκοφ και μπλοκ άουτ του Αντριτς. Δύο πόντοι του Δαλακούρα έφεραν τους φιλοξενούμενους σε σετ μπολ και ο Τσουκ μείωσε σε 2-1.
Ο Ολυμπιακός που δεν είχε σε καλή βραδιά τον διαγώνιο Κάρσον Κλαρκ και από το τρίτο σετ στηρίχθηκε στον Τζελάτι, δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του Κασαμπαλή. Ο Εθνικός πήρε διαφορά 4 πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του 4ου σετ και με πρωταγωνιστή τον Τσουκ αυτή μεγάλωσε κι άλλο για να πάμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός συνήλθε και με του Τζελάτι και Ντιάτσκοφ πήρε διαφορά (7-4) που δεν την έχασε μέχρι το τέλος.
Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-21, 22-25, 19-25, 15-12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (21/38 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ- 50 % άριστες), Προυσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 20 (18/34 επ, 2 ασσους, 61% υπ – 43% άριστες), Κλαρκ 7 (5/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ – 79% υπ – 64% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 2 (2/3 επ), Πελεκούδας 1 (1/1 επ), Τζελάτι 12 (11/21 επ, 1 άσσος).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 1 (μπολοκ), Μίχαλ 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (8/13 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45-% υπ – 34% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/26 επ 1 μπλοκ, 37% υπ – 26% άριστες), Άντριτς 22 (13/28 επ, 2 άσσοι, 7 μπλοκ) /Δαρίδης (λ- 44% υπ – 44% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/1 επ, μπλοκ), Δαλακούρας Κώστας.

Στα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου η Κηφισιά κατέβαλε την αντίσταση του Φοίνικα στη Σύρο στο τάι μπρέικ νικώντας με 3-2, ο Παμβοχαϊκός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ένωση Τούμπας και επικράτησε με 3-0 και η Ορεστιάδα πέρασε με 3-1 από την έδρα της Λαμίας. Σήμερα το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο ντέρμπι. Αυτό του Άρη με τον ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό.